- Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami niepokojących wydarzeń wokół Trybunału Konstytucyjnego, które osłabiają jego pozycję ustrojową zapisaną w Konstytucji RP. Utrzymywanie się stanu prawnego i politycznego napięcia wokół jednej z podstawowych instytucji Państwa opartego na zasadach demokracji konstytucyjnej stwarza zagrożenie dla ładu publicznego w demokratycznym państwie prawnym. Taki stan w sposób wręcz oczywisty prowadzi do utraty zaufania obywateli do władzy publicznej oraz zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa - czytamy w liście wysłanym przez NRA do przedstawicieli zawodów prawniczych.
- Te negatywne zjawiska zauważyła Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisja Wenecka), wskazując – w raporcie z 11 marca 2016 r. – na konieczność publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r., a także na potrzebę wypracowania koncepcji reformy modelu sądownictwa konstytucyjnego w Polsce, w tym w szczególności stworzenia optymalnych zasad wyłaniania sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wyrażamy przekonanie, że poszukiwanie racjonalnego rozwiązania prawnego może być podstawą kompromisu politycznego, który mógłby okazać się pomocny w procesie rozwiązywania aktualnego kryzysu konstytucyjnego.
W związku z powyższym adwokat Andrzej Zwara, prezes NRA oraz adwokat Jacek Trela, wiceprezes NRA zwrócili się do środowiska naukowego prawników, a także do samorządu zawodowego sędziów, radców prawnych i notariuszy z propozycją spotkania w sprawie wypracowania wspólnego stanowiska.
- Uważamy, że obowiązkiem naszym, jako prawników, jest podjęcie działań mających na celu znalezienie takich rozwiązań prawnych, które będą pomocne dla polityków w budowie kompromisu opartego na dobrze funkcjonującym mechanizmie trójpodziału władzy - zaznaczyli przedstawiciele adwokatury.