Do ministra sprawiedliwości trafiła właśnie petycja w sprawie zmiany przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o nowelę art. 89 ustawy.

Autorka petycji, adwokat Renata Butor proponuje, by uprawnieni do złożenia skargi byli też adwokat lub radca prawny reprezentujący w sprawie stronę, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy.

Czytaj też: Mało skarg nadzwyczajnych, za dużo etatów Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN

„Z mojego skromnego doświadczenia życiowego wynika, że prośby kierowane do uprawnionych dziś podmiotów są odmowne, a co za tym idzie, strona nie ma możliwości zaskarżenia orzeczenia sądu" – pisze pani mecenas. Według niej SN wydał nieważne orzeczenie, które nie zostało przez Prokuraturę Krajową zaskarżone skargą nadzwyczajną do SN, a sądy niższej instancji wydawały orzeczenia na osobę nieżyjącą (w sprawie powinni brać udział wszyscy spadkobiercy żony sąsiada, która nie żyje od 1991 r.). Podkreśla, że zgodnie z art. 510 § 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania (wszyscy wskazani w księdze wieczystej) i może on wziąć udział w każdym etapie sprawy aż do jej zakończenia.

Autorka petycji do MS postuluje też utworzenie Związku Zawodowego Zawodów Zaufania Publicznego – dziennikarzy, adwokatów, radców prawnych, lekarzy itp.

– Taki związek dawałby poczucie bezpieczeństwa przedstawicielom ww. zawodów – mówi „Rz" adwokat Sutor. I zapewnia, że sama spotkała się z atakami, a nawet próbą usunięcia z zawodu, kiedy w pewnej sprawie o ziemię reprezentowała osobę pokrzywdzoną. – W pojedynkę niewiele się zdziała – przekonuje.