Uchwała o partycypacji mieszkańców w inwestycjach unieważniona

Art. 18 ustawy o samorządzie gminnym nie stanowi samodzielnej podstawy do wydawania aktów ogólnie obowiązujących o charakterze normatywnym.

Publikacja: 19.09.2023 02:00

Uchwała o partycypacji mieszkańców w inwestycjach unieważniona

Foto: Afdobe Stock

Taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który rozpatrywał skargę wojewody na uchwałę w sprawie możliwości udziału właścicieli lub wieczystych użytkowników nieruchomości w inwestycjach miejskich.

Podstawę prawną podjęcia kwestionowanej uchwały stanowił art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Wojewoda wskazał w skardze, iż przepis ten ma charakter swoistej klauzuli generalnej, określającej domniemanie właściwości rady gminy do załatwiania spraw mieszczących się w zakresie działania gminy. Przepis ten nie ma jednak charakteru kompetencyjnego, który umożliwiałby wydawanie wiążących aktów prawnych. Wydanie aktu normatywnego przez radę gminy musi mieć bowiem odrębną, wyraźną podstawę materialnoprawną.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy