Senat za odległością 500 m dla wiatraków

Senat zdecydował poprzeć wniosek komisji senackich, które chciały zmniejszenia minimalnej odległości wiatraków od zabudowy na powrót do 500 m.

Publikacja: 22.02.2023 19:03

Posiedzenie Senatu w sprawie ustawy o elektrowniach wiatrowych

Posiedzenie Senatu w sprawie ustawy o elektrowniach wiatrowych

Foto: PAP/Tomasz Gzell

94 senatorów zdecydowało o przyjęciu ustawy wiatrakowej, z 10 poprawkami zaproponowanymi przez Senat. Tym samym wersja ustawy wiatrakowej, która wraca do Sejmu, przywraca odległość 500 m dla budowy instalacji wiatrowych od zabudowy mieszkalnej. To najważniejsza zmiana jaką wprowadzili senatorowie. Ale gminy będą jednak mogły zmienić tę odległość w ramach uchwalanego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Kolejna ważna zmiana jaką wprowadzili senatorowie to możliwość przywrócenia Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego opracowanych przez gminy przed 2016 rokiem. Umożliwi to budowanie turbin w miejscach, w których były one w tych planach dopuszczone.

Celem ustawy jest stworzenie warunków do rozwoju lądowej energetyki wiatrowej przy jednoczesnym uwzględnieniu prawa lokalnych społeczności do wyrażania zdania w tej sprawie. Także co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej inwestor będzie musiał zaoferować mieszkańcom gminy do wykorzystania na zasadzie prosumenta wirtualnego, nie więcej niż 2 kW dla mieszkańca.

Czytaj więcej

Powrót do pomysłu referendów dobije wiatraki i gminy

- Gmina będzie pośredniczyła w tym procesie. Mieszkańcy będą mogli zapisywać się, jako współinwestorzy. Mieszkańcy staną się uczestnikami inwestycji i będą zainteresowaniu rozwojem elektrowni i farm wiatrowych na lądzie- wyjaśnia wieceminister MKiŚ Ireneusz Zyska.

Projekt utrzymuje jednocześnie zakaz budowy elektrowni wiatrowych na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000. Ustala minimalną odległość od parku narodowego zgodnie z zasadą 10H, a od rezerwatu przyrody 500 metrów.

- Mam taką obawę, że w ogóle nie będziemy mogli budować wiatraków. Zgodnie z informacją, jaką dostałem od Minister Moskwy, liczba odmów warunków przyłączeniowych OZE w 2019 r. wynosiła 318, a już w ubiegłym toku ponad 47 tysięcy. W takiej sytuacji pytanie czy w praktyce ustawa wejdzie w życie w praktyce- zastanawia się senator Krzysztof Kwiatkowski.

W sprawie realnego wsparcia energii OZE z apelem do Premiera i Parlamentu wystąpił także przemysł. Postuluje do Parlamentu o zmianę w ustawie wiatrakowej z 700 do 500 m, co zapewniłoby więcej energii z wiatru. Pod apelem podpisały się globalne koncerny tj. Google, Amazon, IKEA, ale Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa, Stowarzyszenie Producentów Cementu czy Polska Izba Motoryzacji.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"