Jak to prawidłowo zrobić? Jakie diety potrącić? Jakie złożyć dokumenty? Do kogo zwracać się o umorzenie lub rozłożenie podatku na raty? Na te i inne pytania, razem z Andrzejem Marczakiem, doradcą podatkowym w spółce KPMG, odpowiemy w sobotę 24 marca. O godzinie 17.00 w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie przy ul. Portland Place 34 (róg New Cavendish) odbędzie się spotkanie "Rz" poświęcone tej właśnie sprawie.

Obecnie rozliczenia dotyczą 2006 roku, który obejmuje stara umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidująca tzw. metodę zaliczenia. Nasi rodacy muszą więc najpierw płacić zaliczki na podatek w Wielkiej Brytanii, potem przeliczyć swoje dochody na złote, ustalić podatek należny według polskiej skali i stawek, a następnie odjąć od niego to, co odprowadzili do fiskusa brytyjskiego. To ostatnie takie rozliczenie, ale trzeba je zrobić prawidłowo, gdyż urzędy skarbowe będą kontrolować te dokumenty przez najbliższe prawie sześć lat. Rodacy nie powinni zapominać, że minister finansów już kilkakrotnie deklarował, że nie zdecyduje się w stosunku do nich na abolicję podatkową. Każdy, kto chce być zwolniony z płacenia PIT w Polsce, będzie musiał wystąpić o to indywidualnie. Wtedy szczególnie ważne stanie się uzasadnienie wniosku, argumenty wskazujące, że zapłacenie podatku spowodowałoby istotny uszczerbek w majątku wnioskodawcy, czyli byłoby szkodliwe społecznie.

Pozostawienie spraw samym sobie to poważne ryzyko, szczególnie wobec zapewnień Ministerstwa Finansów, że w kontrolach zwróci uwagę na pracujących zagranicą, którzy świadomie zalegają z rozliczeniem PIT.

Od przyszłego roku w stosunku do dochodów uzyskanych na Wyspach od 1 stycznia 2007 r. będzie już inaczej. Pracujący w Wielkiej Brytanii Polacy będą się rozliczali według tzw. metody wyłączenia z progresją. Zakłada ona, że ten, kto uiścił podatek zagranicą, w kraju już go nie zapłaci, chyba że osiąga tutaj dodatkowe dochody. Opodatkowuje je wówczas osobno, nie sumując z zarobkami z zagranicy. Przygotowując rozliczenie, trzeba będzie znać zasady płacenia PIT np. od wynajmowanych w Polsce nieruchomości, posiadanych lokat bankowych czy dostarczanych do kraju usług. Podczas spotkania wyjaśnimy również te problemy.