[b]Obecny pracownik samorządowy w latach 1990 – 1994 pracował w Niemczech. Była to praca legalna i ma zaświadczenia niemieckiego urzędu pracy. Urząd gminy, który go teraz zatrudnia, nie zaliczył mu tego okresu do stażu pracy związanego z przyznaniem nagród jubileuszowych. Odmówił, twierdząc, że choć zatrudnienie miało miejsce w kraju UE, to polskie prawo przewiduje zaliczenie takiego stażu wyłącznie wtedy, gdy zatrudnienie przypadałoby po 1995 r. Czy słusznie odmówił? [/b]

[b]Nie.[/b] Ani [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163435]ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.)[/link], ani [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178708]rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (DzU nr 146, poz. 1223 ze zm.)[/link] nie wskazują takich ograniczeń.

Trzeba więc tu stosować ogólną zasadę wynikającą z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nakazuje ona zaliczyć pracownikowi wszystkie udokumentowane okresy zatrudnienia w krajach UE/EOG bez względu na okres, kiedy przypadały.

Kierując się tym oraz § 12 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej, który musi uwzględnić pracodawca czytelnika, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Prawo do jubileuszówki pracownik nabywa w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających te nagrody.