[b]Zbliża się koniec kwietnia, a więc czas, żeby rozliczyć się z fiskusem. Podatnicy mają z tym problemy, zwłaszcza gdy zarabiali za granicą. Jedna z naszych czytelniczek pytała o rozliczenia swojej córki – studentki, która w 2008 roku pracowała w czasie wakacji w Holandii.
Z otrzymanych zarobków rozliczyła się w Polsce, przy czym nie zapłaciła od tych dochodów podatku, korzystając z tzw. ulgi abolicyjnej. Z dochodów tych rozliczyła się również z fiskusem holenderskim, od którego w 2009 r. otrzymała zwrot podatku.
Teraz okazało się, że zwrócony podatek musi doliczyć do dochodów w bieżącym roku, składając PIT za 2009 r. Czytelniczka zastanawiała się, czy córka ma szanse na kolejne zwolnienie podatkowe[/b].
[i][b]Odpowiada Marzanna Pydyn, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy sp. z o.o.:[/b][/i]
Zgodnie z art. 23 konwencji z 13 lutego 2002 r. zawartej z Holandią, sposobem uniknięcia podwójnego opodatkowania jest metoda zaliczenia proporcjonalnego. Jest ona mniej korzystna dla osób uzyskujących dochody z pracy najemnej z zagranicy od metody wyłączenia z progresją (tę ostatnią przewiduje umowa z 14 maja 2003 r. z Niemcami).