W Hiszpanii na wprowadzenie pionierskiego prawa właśnie odważyła się Aragonia. W razie rozwodu normą w tym regionie ma być przyznanie rodzicom wspólnej opieki nad dziećmi.
Inicjatorzy projektu ustawy “o równości w relacjach rodzinnych” tłumaczą, że chodziło im o odwrócenie niesprawiedliwej tendencji do automatycznego powierzania opieki nad dziećmi matce. – Dzieci mają prawo do stałych relacji z obydwojgiem rodziców, a rodzice jednakowe prawo do ich wychowywania. Rozwój zawodowy kobiety i większe zaangażowanie ojców w życie rodzinne zmuszają do zmiany tradycyjnych schematów dyktujących powierzanie opieki wyłącznie kobiecie – argumentują autorzy ustawy.
Nowe prawo będzie stosowane, jeśli rodzice nie dojdą do innego porozumienia. Będzie miało wpływ na podział majątku. Dotychczas dom rodziny przypadał z reguły matce i dzieciom. Teraz sędzia będzie mógł nakazać jego sprzedaż i podział funduszy, by zapewnić rodzicom równe szanse na mieszkanie z dziećmi pod jednym dachem.
Z nowego rozwiązania cieszą się organizacje ojców i dziadków walczących o prawo do opieki nad dziećmi i do kontaktów z wnukami. Nowe prawo oznacza dla nich koniec “dyktatu feministek”, który doprowadził do usankcjonowanej prawem dyskryminacji ojców.
[srodtytul]Austriacy wciąż walczą[/srodtytul]