Rodzic może wystąpić o potwierdzenie zgody na wydanie paszportu do innego organu paszportowego lub notariusza. Jeśli przebywa w kraju, innym organem paszportowym są wojewodowie, w imieniu których sprawy paszportowe w urzędach wojewódzkich prowadzą pracownicy wydziałów spraw obywatelskich (i cudzoziemców). Jeśli zaś rodzic przebywa poza granicami kraju, organem paszportowym, który może potwierdzić zgodę na wydanie paszportu dziecku, jest konsul.
Istnieje też możliwość wyrażenia zgody na wydanie paszportu dziecku wobec notariusza. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zgoda wyrażana jest przed notariuszem poza granicami kraju i sporządzona na piśmie w języku obcym, to przed załączeniem jej do wniosku o wydanie paszportu dziecku należy się zwrócić do polskiego tłumacza przysięgłego o przetłumaczenie na język polski (do urzędu należy wtedy przynieść oryginał zgody i oryginał tłumaczenia).
Rodzic, który występuje do organu paszportowego lub notariusza o potwierdzenie swojej zgody na wydanie paszportu dziecku, musi zwrócić uwagę, by rzeczywiście znalazło się w niej stwierdzenie, że dotyczy wystawienia paszportu (a nie np. wyjazdu dziecka za granicę czy załatwiania spraw w urzędzie przez drugiego rodzica). Zgoda taka powinna mieć formę jednoznacznego oświadczenia woli, a jego treść powinna zawierać deklarację: „Wyrażam zgodę na wydanie paszportu mojemu dziecku: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia".
Jeśli rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem nie ma możliwości uzyskania zgody na wydanie paszportu od drugiego rodzica, a wcześniej z obowiązku posiadania takiej zgody nie był zwolniony, może się zwrócić do wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego z wnioskiem o wydanie orzeczenia zwalniającego z obowiązku posiadania zgody drugiego rodzica na wydanie paszportu dziecku.
W razie pozbawienia wolności jednego z rodziców (opiekunów) lub ograniczenia władzy rodzicielskiej wymagane jest okazanie w organie paszportowym orzeczenia sądu. W przypadku nieustalenia ojcostwa należy okazać odpis zupełny aktu urodzenia dziecka. Jeśli jedno z rodziców nie żyje, trzeba przedstawić akt zgonu.