Lekarze mogą odłączyć Archiego. ETPCz odrzucił wniosek rodziców

ETPCz odmówił wydania środka tymczasowego w postaci zakazu odłączenia Archiego Battersbee od aparatury podtrzymującej życie, po tym jak rodzice chłopca skierowali do instytucji wniosek w tej sprawie. Myślę, że on na to zasługuje - mówiła matka chłopca w kontekście tego, jak liczyła na pomoc Trybunału w uratowaniu syna.

Publikacja: 03.08.2022 18:42

Brytyjski Sąd Najwyższy

Brytyjski Sąd Najwyższy

Foto: PAP/ANDY RAIN

Wobec decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka lekarze będą mogli odłączyć chłopca od aparatury, która wspomaga jego funkcje życiowe. Aktualna forma leczenia stosowana jest od kwietnia i w decyzji lekarzy prowadzących decyzja o jej zakończeniu powinna zostać podjęta wcześniej. 

Rodzice Archiego złożyli wniosek o wydanie środka tymczasowego m.in. w oparciu o regulamin Trybunału powołując się przy tym gwarancje zagwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka takie jak prawo do życia, prawo do rzetelnego sądu oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. 

Wniosek do ETPCz został skierowany po tym jak odwołanie o od decyzji o zakończenia leczenia odrzucił brytyjski Sąd Najwyższy. Aparatura podtrzymująca życie miała być odłączona w poniedziałek w godzinach popołudniowych, termin ten przedłużono do wtorku do godziny 12, by dać więcej czasu na podjęcie decyzji w związku ze złożonym do Komitetu ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami przy ONZ wniosku o kontynuowanie leczenia. 

Czytaj więcej

Rzecznik Praw Obywatelskich walczy o Polaka w śpiączce w brytyjskim szpitalu

Sędziowie najwyższego sądu w Wielkiej Brytanii poparli stanowisko niższych instancji - Każdy dzień, w którym utrzymywany jest on przy życiu, jest sprzeczny z jego najlepszym interesem, więc odroczenie, nawet na krótki czas, (również) jest sprzeczne z jego najlepszym interesem - powiedział sędzia Andrew McFarlane.

Lekarze z Królewskiego Szpitala w Londynie, w którym znajduje się Archie twierdzą, że jest wysokie prawdopodobieństwo śmierci pnia mózgu, a tym samym nie ma szans na jego wyleczenie. 

Matka chłopca przyznała, że otrzymuje oferty placówek z innych państw, które mogą zagwarantować godną opiekę - Jeśli ten kraj nie może go leczyć lub nie są skłonni go leczyć, co stoi na przeszkodzie, by pozwolić mu wyjechać do innego, pytała podczas wywiadów w mediach. 

Archie Battersbee pozostaje nieprzytomny od kwietnia tego roku, w takim stanie znalazła go matka w ich domu. Przypuszcza się, że brał udział w popularnym w zagranicznych mediach społecznościowych wyzwaniu, które polega na jak najdłużsym odcięciu dopływu krwi do mózgu. 

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne