Wobec decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka lekarze będą mogli odłączyć chłopca od aparatury, która wspomaga jego funkcje życiowe. Aktualna forma leczenia stosowana jest od kwietnia i w decyzji lekarzy prowadzących decyzja o jej zakończeniu powinna zostać podjęta wcześniej.
Rodzice Archiego złożyli wniosek o wydanie środka tymczasowego m.in. w oparciu o regulamin Trybunału powołując się przy tym gwarancje zagwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka takie jak prawo do życia, prawo do rzetelnego sądu oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
Wniosek do ETPCz został skierowany po tym jak odwołanie o od decyzji o zakończenia leczenia odrzucił brytyjski Sąd Najwyższy. Aparatura podtrzymująca życie miała być odłączona w poniedziałek w godzinach popołudniowych, termin ten przedłużono do wtorku do godziny 12, by dać więcej czasu na podjęcie decyzji w związku ze złożonym do Komitetu ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami przy ONZ wniosku o kontynuowanie leczenia.
Czytaj więcej
Nie ma przełomu w sprawie Polaka, który w brytyjskim szpitalu jest odłączanego od aparatury podtr...
Sędziowie najwyższego sądu w Wielkiej Brytanii poparli stanowisko niższych instancji - Każdy dzień, w którym utrzymywany jest on przy życiu, jest sprzeczny z jego najlepszym interesem, więc odroczenie, nawet na krótki czas, (również) jest sprzeczne z jego najlepszym interesem - powiedział sędzia Andrew McFarlane.