To niektóre ze zmian przewidzianych w projekcie nowelizacji ustawy o PIT mających usunąć niezgodność polskich przepisów z prawem UE.
Z tych powodów rozszerzono także możliwość wspólnego opodatkowania z małżonkiem
. Obecnie prawo to przysługuje, pod warunkiem że i mąż, i żona podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Od przyszłego roku będzie to możliwe także wówczas, gdy jedno lub oboje mają miejsce zamieszkania w innym kraju UE. Z preferencyjnego rozliczenia skorzystają tylko, jeśli 90 proc. dochodu osiągają w Polsce.
Analogiczne zmiany będą wprowadzone do zasad obliczania podatku przez samotnych rodziców. Ulga ta będzie przysługiwać także nierezydentom uzyskującym 90 proc. dochodu w Polsce. Są też dobre informacje dla pozostałych samotnych rodziców – zagraniczne studia dziecka nie pozbawią już ich prawa do złożenia zeznania na preferencyjnych zasadach.
Istotną zmianą jest umożliwienie odliczania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłaconych za granicą ze środków podatnika. Jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r. (sygn. 18/06). Dał on ustawodawcy czas do końca listopada na poprawę uznanych za niezgodne z konstytucją przepisów – dlatego zmiany w tym zakresie wejdą w życie 1 grudnia 2008 r.