Czym właściwie jest abolicja podatkowa?
To nowe przepisy skierowane do osób, które w latach 2002 – 2007 pracowały za granicą i musiały jednocześnie dopłacać podatek w Polsce. Dotyczy jednak tylko państw, z którymi Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z zastosowaniem niekorzystnej dla podatników metody proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że osoby, które musiały dopłacić podatek w Polsce, ale tego nie zrobiły, mogą teraz starać się o umorzenie zaległości. Jeśli zaś sumiennie rozliczyły się z naszym fiskusem, mogą starać się o zwrot daniny. Jest to więc de facto możliwość uporządkowania i zalegalizowania swojej sytuacji podatkowej w kraju.
Pracowałem w Anglii ponad 3,5 roku i nie rozliczyłem się w Polsce. Zdecydowałem się jednak wrócić i jestem teraz w trakcie rozliczania podatku. Co mam zrobić, aby wszystko wyglądało dobrze w świetle polskiego prawa?
Jeśli chce pan skorzystać z abolicji, powinien pan złożyć w urzędzie skarbowym wniosek na druku PIT-AZ, który będzie podstawą ubiegania się o umorzenie zaległości. Konieczne jest też specjalne oświadczenie o wysokości dochodów z pracy za granicą, na druku AZ-O. Oba formularze może pan ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Finansów. Do wniosku trzeba też dołączyć – jeśli nie zrobił pan tego wcześniej – zaległe zeznanie podatkowe za dany rok. Proszę pamiętać, że za każdy rok objęty abolicją trzeba złożyć odrębny wniosek wraz z zeznaniami. Nie podał pan, w jakich latach pracował pan za granicą. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią zmieniła się z początkiem 2007 r., więc wnioski abolicyjne obejmują wcześniejsze lata, do końca 2006 r.
Co to jest metoda proporcjonalnego odliczenia?