Co zrobić, gdy po rozliczeniu zostaje zaległość

Publikacja: 15.09.2008 07:57

Co zrobić, gdy po rozliczeniu zostaje zaległość

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Prowadzę działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych. W 2005 r. osiągałem dochody z działalności prowadzonej w Wielkiej Brytanii. Uzyskałem także dochody w Polsce. Dochodów z Wielkiej Brytanii nie rozliczałem w Polsce. Wyliczyłem sobie, że w przypadku zgłoszenia się do abolicji nie umorzą mi całej zaległości (z uwagi na wyższy podatek od dochodów z Polski). Czy muszę od razu zapłacić tę zaległość, aby skorzystać z abolicji? Czy mogę wnosić o rozłożenie jej na raty (względnie odroczenie terminu płatności)?

Jeśli podatnik, który chce skorzystać z abolicji, w danym okresie osiągał także dochody w Polsce (rozliczane według skali), musi się liczyć z tym, że złożenie wniosku PIT-AZ nie spowoduje umorzenia całej zaległości. Wskutek bowiem zastosowania metody wyłączenia z progresją (w miejsce metody zaliczenia) dochody z Anglii wprawdzie nie są faktycznie opodatkowane, ale podnoszą stawkę podatku dla polskich dochodów. W efekcie może powstać konieczność „dopłacenia” podatku od polskich dochodów z uwagi na ich „przeniesienie” do wyższej stawki podatkowej. W takim przypadku cała zaległość nie będzie umorzona.

Przepisy nie wyłączają w takiej sytuacji możliwości skorzystania z abolicji. Nie jest warunkiem umorzenia niezwłoczna zapłata pozostałej zaległości. Także jeśli podatnik nie zapłaci, to skutek abolicji (umorzenie odpowiedniej części zaległości podatkowej) nie zostanie „odwołany”. Pozostałej zaległości podatkowej urząd będzie mógł dochodzić na normalnych zasadach.

Pamiętajmy także, że jednym ze skutków abolicji jest niepodleganie karze (za przestępstwo czy też wykroczenie skarbowe polegające na wcześniejszym ukrywaniu dochodów zagranicznych przed fiskusem). Jednak z art. 11 ust. 2 ustawy abolicyjnej wynika, że w tego rodzaju sytuacjach warunkiem niepodlegania karze jest zapłata pozostałej części zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Czy można rozłożyć pozostałą zaległość na raty? Art. 12 ust. 2 ustawy abolicyjnej zastrzega, że do umorzenia zaległości oraz do zwrotu nie stosuje się przepisów ordynacji podatkowej dotyczących ulg w spłacie zobowiązań podatkowych oraz nadpłaty.

Umorzenie zaległości podatkowej jest tzw. ulgą w spłacie zobowiązań podatkowych. Znajdujących się w ordynacji podatkowej przepisów dotyczących tych ulg (art. 67a – 67e) nie stosuje się jednak do umorzenia na zasadach przewidzianych w ustawie abolicyjnej. Jeśli jednak w następstwie złożenia wniosku PIT-AZ zostanie umorzona tylko część zaległości podatkowej, nie ma przeszkód, aby w odniesieniu do pozostałej części zaległości wnioskować o zastosowanie ulg zgodnie z ordynacją podatkową, tj. o rozłożenie na raty płatności, odroczenie terminu, umorzenie. Zaległość podatkowa pozostała po wydaniu decyzji abolicyjnej nie jest bowiem ani „umorzeniem zaległości”, ani „zwrotem podatku”, o których mowa w art. 12 ust. 2 ustawy abolicyjnej.

Trzeba jednak pamiętać, że decyzja dotycząca ulg płatniczych (np. rozłożenia na raty) ma charakter uznaniowy i organ podatkowy może takiej ulgi nie udzielić.

Autor jest doktorem nauk prawnych, współautorem komentarza do ustawy abolicyjnej

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo