Business Insider Polska przeanalizował 58 największych spółek notowanych na GPW pod względem warunków zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń. Łącznie te firmy zatrudniały w 2020 roku 552 tys. pracowników, a na pensje poświęciły 70 mld zł - o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej. W dane nie wliczono płac zarządów, ale uwzględniono kadrę kierowniczą.

I tak liderem pod względem wysokości zarobków pozostaje znany producent gier CD Projekt. Studio zatrudnia 1 177 studio osób, które zarabiały średnio około 25,7 tys. zł brutto miesięcznie, czyli 18,2 tys. zł netto. To o 151 proc. więcej rok do roku. Jest to efekt dobrej sprzedaży najnowszej gry Cyberpunk 2077, która mimo kontrowersji związanej z licznymi błędami, zwłaszcza w wydaniu na konsole, przyniosła zawrotne przychody.

Drugie miejsce zajął kolejny producent gier - PCF Group. Właściciel studia People Can Fly zadebiutował na GPW w grudniu ubiegłego roku i zatrudnia obecnie niecałe 300 osób. Choć ich pensje spadły w 2020 roku o 20 proc., to i tak były wysokie i wynosiły przeciętnie 18,8 tys. zł brutto.

Na trzecim miejscu uplasowała się Polenergia, kierowana przez Dominikę Kulczyk. Firma zajmująca się produkcją energii z odnawialnych źródeł podniosła w ubiegłym roku wynagrodzenia pracowników o 23 proc. - do 17,2 tys. zł brutto miesięcznie.