Zgodnie z ustawą z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (art. 32 ust. 1 i 2) podstawą udzielenia wizy pobytowej w celu wykonywania pracy jest przyrzeczenie (lub odpowiednio pisemne oświadczenie pracodawcy, jeżeli zezwolenie nie jest wymagane). Wydaje je wojewoda na warunkach określonych ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zmiana tych warunków polegająca na podjęciu zatrudnienia u nowego pracodawcy, który nie był wnioskodawcą w sprawie wydania przyrzeczenia w celu ubiegania się o wizę, powinna skutkować utratą ważności wydanej wizy pobytowej. Jakkolwiek cel ogólny pobytu cudzoziemca nie zmienił się, to ustały okoliczności wymienione w przyrzeczeniu, będącym podstawą udzielenia mu wizy. Obowiązujące procedury zakładają wydanie przyrzeczenia na wniosek konkretnego pracodawcy, na czas określony, dla określonego cudzoziemca i pracodawcy, na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy.Analogicznie te okoliczności wynikają również z pisemnego oświadczenia pracodawcy (jeżeli zezwolenie nie jest wymagane) i podjęcie pracy u innego pracodawcy oznacza w tej sytuacji zmianę okoliczności, jakie były podstawą wydania wizy.Wydana przez wojewodę decyzja o zezwoleniu na pracę cudzoziemca na podstawie wizy oraz przyrzeczenia zezwolenia u pierwszego pracodawcy nie może stanowić podstawy prawnej zatrudnienia u kolejnego pracodawcy. W myśl art. 88 ust. 8 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wojewoda może wydać bowiem zezwolenie na warunkach określonych w przyrzeczeniu, a te uległy zmianie z uwagi na zmianę pracodawcy. Ponadto wydanie zezwolenia na pracę, w myśl art. 88 ust. 2ustawy o promocji zatrudnienia, musi być poprzedzone łącznym spełnieniem dwóch warunków. Z jednej strony pracodawca wcześniej uzyskuje przyrzeczenie, z drugiej – cudzoziemiec uzyskuje odpowiednią wizę lub zezwolenie.
W ocenie departamentu te regulacje ustawowe wyraźnie wskazują, że wiza pobytowa z prawem do pracy, udzielona cudzoziemcowi na podstawie przyrzeczenia lub oświadczenia pracodawcy, traci ważność, jeżeli cudzoziemiec w okresie pobytu na terytorium RP podejmuje zatrudnienie u pracodawcy innego niż wskazany podczas ubiegania się o wizę.Na pytanie dotyczące procedur związanych z utratą legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP,gdy cudzoziemiec podejmuje zatrudnienie u innego pracodawcy, odpowiedzi powinny udzielić właściwe w tych sprawach instytucje resortu spraw wewnętrznych, tj. Urząd ds. Repatriacji i Cudzoziemców Departament Legalizacji Pobytu i Wykazu Cudzoziemców oraz KG Straży Granicznej.
Alicja Rakowska
Departament Systemu Informacji MSZ