W myśl przepisów art.167[sup]2[/sup] k.p. pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym do 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają żadnych ograniczeń w udzielaniu takiego urlopu pracownikom zatrudnionym w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownik zatrudniony w takim systemie czasu pracy może wystąpić o urlop we wskazanym przez siebie terminie, a pracodawca nie może odmówić udzielenia mu tego urlopu. Zgłoszenie żądania udzielenia urlopu pracownik musi zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.
Zasady udzielania urlopu na żądanie należy oderwać od ogólnych zasad udzielania urlopu, w tym od konsekwencji wynikających z udzielania urlopu w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy, w tym znaczeniu, że 4 dni urlopu na żądanie nie zawsze będą oznaczały 32 godziny. Istotą i celem urlopu na żądanie było umożliwienie pracownikowi czterokrotnej możliwości skorzystania z prawa do urlopu bez wcześniejszego uzgadniania tego z pracodawcą. Jest to urlop udzielany na szczególnych zasadach, którego cel jest zbliżony do celu tzw. urlopów okolicznościowych z tą różnicą, że jego udzielenie nie jest uzależnione od zaistnienia jakiś szczególnych okoliczności określonych przepisami prawa.
Wymiar urlopu na żądanie określono poprzez przyznanie pracownikowi 4-krotnej możliwości powiadomienia o korzystaniu z tego prawa. Powyższe ma zastosowanie również do pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy. Brak jest podstaw prawnych do obniżenia tym pracownikom wymiaru urlopu udzielanego na żądanie.
Zatem, pracownikom zatrudnionym w systemie równoważnych norm czasu pracy przysługują również 4 dni urlopu na żądanie. W praktyce oznaczać to będzie różną ilość godzin urlopu. Na przykład, pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, który zgodnie z rozkładem czasu pracy wykonuje pracę w następujący sposób: poniedziałek – 12 godzin, środa – 10 godzin i piątek – 8 godzin. Gdyby pracownik ten korzystał we wskazane wyżej dni z urlopu na żądanie z jego puli urlopowej należałoby odpisać różną liczbę godzin w zależności od tego, czy urlop byłby udzielany na dzień, w którym świadczy pracę w wymiarze 12, 10 czy 8 godzin.