Stosownie do przepisów art. 154[sup]2[/sup] § 1 k.p. urlop wypoczynkowy jest udzielany na cały dzień roboczy, na taką liczbę godzin, przez jaką pracownik wykonywałby pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Tylko w jednej sytuacji – określonej przepisami 154[sup]2[/sup] § 4 k.p. - dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi urlopu na część dnia roboczego. Taka możliwość wystąpi wówczas, gdy pozostały pracownikowi do wykorzystania urlop wypoczynkowy jest w tak niskim wymiarze (np. 2 godziny), że nie jest możliwe udzielenie pracownikowi urlopu na cały dzień roboczy (np. 8 godzinny). W takim przypadku pracodawca udziela urlopu na część dnia roboczego.

Ponadto każdemu pracownikowi, który ma prawo do urlopu wypoczynkowego, pracodawca ma obowiązek udzielić – poza terminem ustalonym w planie urlopów bądź po porozumieniu z pracownikiem – 4 dni urlopu w roku kalendarzowym, o ile pracownik tego zażąda, na podstawie art.167[sup]2[/sup] k.p. Ta część urlopu musi być pracownikowi udzielona na każde jego żądanie, przy czym żądanie pracownika nie musi być wyrażone na piśmie; można je zgłosić ustnie, telefonicznie, przesłać faxem lub pocztą elektroniczną.

W sytuacji, gdy pracownik będący w delegacji służbowej rozpoczął wykonywanie czynności służbowych w danym dniu roboczym, a następnie powziął wiadomość o sprawach prywatnych i w związku z tym musiał zaprzestać wykonywania pracy w dalszej części dnia, pracodawca nie może udzielić temu pracownikowi urlopu na żądanie na część dnia roboczego, gdyż byłoby to sprzeczne ze wskazanymi wcześniej przepisami. Istnieje natomiast możliwość zwolnienia pracownika od pracy przez pracodawcę na czas niezbędny do załatwienia spraw osobistych. Szczegółowe zasady dokonywania zwolnień od pracy regulują przepisy regulaminu pracy obowiązujące u danego pracodawcy.