Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pytanie "Rz" Online dotyczące możliwości ogłoszenia upadłości przez rolnika indywidualnego

Publikacja: 22.05.2009 12:22

W pierwszej kolejności należy rozważyć, co oznacza pojęcie "rolnik indywidualny". Legalna definicja tego pojęcia znajduje się w art. 6 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169157]ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U., Nr 64, poz. 592, ze zm.[/link]), zgodnie z którym [b]za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.[/b]

Ponadto definicja "rolnika" znajduje się w art. 6 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=263365]Dz.U. z 2008 r.Nr 50, poz. 291, ze zm.[/link]), zgodnie z którym[b] przez rolnika rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia[/b].

Posługując się wyżej przytoczonymi definicjami, należy przyjąć, że rolnik indywidualny, to osoba fizyczna, prowadząca osobiście i na własny rachunek gospodarstwo rolne (ergo - rolnikami indywidualnymi nie będą osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a mające zdolność prawną, które prowadzą gospodarstwa rolne).

Odnosząc się do wątpliwości, czy rolnik indywidualny może ogłosić upadłość, trzeba wskazać, że zgodnie z art. 6 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=63BC4056E9666B87A6AB644F6204E9CE?id=169085]ustawy z 28lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535, z ze zm.[/link]), [b]nie można ogłosić upadłości osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne[/b].

Przepis powyższy zatem wyraźnie nie przyznaje zdolności upadłościowej osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwo rolne (rolnikom indywidualnym) i to bez względu na to, czy są właścicielami tego gospodarstwa, czy też nie.

Powszechnie przyjmuje się, że ratio legis tego uregulowania wiąże się z potrzebą szczególnej ochrony takich osób fizycznych.

Zdolność upadłościową posiadają natomiast osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a mające zdolność prawną, które prowadzą gospodarstwa rolne (np. spółki kapitałowe lub osobowe), co wynika z art. 5 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

Na marginesie Departament Prawno - Legislacyjny zauważa, że w dniu 31 marca 2009 r. weszła w życie[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294186] ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1572[/link]), na mocy której wprowadzona została możliwość ogłoszenia upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (art. 491[sup]1[/sup] - 491[sup]12[/sup] ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze).

Zatem można ogłosić upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, jeżeli jej niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności (art. 1 ust. 1 lit. b ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze). Jednakże przepisy te nie dotyczą osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne (rolników indywidualnych), bowiem jak wskazano powyżej, art. 6 pkt 5 ww. ustawy wyraźnie nie przyznaje zdolności upadłościowej tym rolnikom, wyłączając możliwość ogłoszenia ich upadłości.

[i]Departament Prawno Legislacyjny

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi[/i]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr