Z generalnej zasady prawa wspólnotowego w zakresie koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej, tzw. zasady jedności stosowanego prawa, wynika, że [b]osoby przemieszczające się na terenie Unii Europejskiej w celach zarobkowych podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego[/b].
Ustawodawstwo właściwe w tym zakresie określają przepisy zawarte w [b]Rozporządzeniu Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149 z 5.07.1971, s. 2 i nast. z późn. zm.) oraz Rozporządzeniu Rady (EWG) nr 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L74 z 27.03.1972, s. 1 i nast. z późn. zm.)[/b].
Z listu czytelniczki wynika, że z tytułu wykonywania pracy sezonowej w Niemczech będzie objęta ubezpieczeniem społecznym zgodnie z ustawodawstwem niemieckim. Obecnie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników jako małżonek rolnika na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=263365]ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DZ.U.z 2008 r. Nr 50, poz. 291, z późn. zm.)[/link]. Zgodnie z przepisami tej ustawy ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie ( tj. ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz emerytalno-rentowemu) podlega małżonek rolnika, który m. in. nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu.
Zatem w związku z objęciem czytelniczki ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania pracy sezonowej w Niemczech zostanie ona wyłączona z ubezpieczenia społecznego rolników z końcem kwartału, w którym rozpocznie pracę w Niemczech. Obecnie bowiem składki na ubezpieczenie społeczne rolników mają wymiar kwartalny i niepodzielny, a więc ubezpieczenie każdorazowo ustaje z końcem kwartału, w którym ustały okoliczności uzasadniające podleganie temu ubezpieczeniu. Zmiana w tym zakresie nastąpi od 1 października 2009 r. w związku z wejściem w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=312532]ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. Nr 79, poz. 667)[/link]. Począwszy od tej daty okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i wysokość składek rozliczana będzie na dni faktycznego pozostawania w tym ubezpieczeniu.
Jednocześnie Departament informuje, że o bardziej szczegółowe wyjaśnienia w kwestii zasad obejmowania ubezpieczeniem pracowników migrujących w Unii Europejskiej należy się zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który pełni w Polsce funkcję instytucji właściwej do ustalania ustawodawstwa właściwego w zakresie obejmowania ubezpieczeniem pracowników i osób wykonujących pracę na własny rachunek na terytorium państw członkowskich UE, także w odniesieniu do rolników lub do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które pełni funkcję władzy właściwej w tym zakresie.