Zgodnie z § 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74468]rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.)[/link] przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.
Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, o którym mowa wyżej, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Jeżeli zatem w okresie, z którego ustala się średnią wysokość zmiennych składników wynagrodzenia pracownik przepracował tylko część miesiąca, należy dokonać uzupełnienia wynagrodzenia do wysokości, jaka zostałaby pracownikowi wypłacona gdyby przepracował pełny okres 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu.