Uchwalenie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=357309]ustawy z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy – kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU nr 105, poz. 655)[/link], która wprowadziła do kodeksu pracy nowe przepisy w zakresie podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych, nastąpiło w wyniku inicjatywy senackiej.
W związku z powyższym, Departament Prawa Pracy MIPS może jedynie wyrazić niewiążący pogląd w kwestiach, których dotyczą pytania.
Zgodnie z art. 3 powołanej ustawy, do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, obowiązujące przed 11 kwietnia 2010 r., tj. przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=72344]rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.)[/link].
W ocenie Departamentu, [b]rozstrzygające znaczenie dla stosowania art. 3 ustawy nowelizującej będzie ustalenie, czy przed 16 lipca br. (tj. przed dniem wejścia w życie tej ustawy) pracodawca stosował wobec kształcącego się pracownika przepisy powołanego rozporządzenia[/b].
Pod rządami rozporządzenia nie istniała wprawdzie definicja podnoszenia kwalifikacji zawodowych, nie mniej jednak, na gruncie prawa pracy mogło się ono odbywać wyłącznie na podstawie tego rozporządzenia i na dwa sposoby: na podstawie skierowania zakładu pracy lub bez takiego skierowania. Zatem, zdaniem Departamentu, w przypadku, gdy miało miejsce skierowanie na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracodawcę - decydujące będzie podpisanie umowy szkoleniowej w reżimie poprzedniego stanu prawnego, nie zaś termin faktycznego rozpoczęcia nauki przez pracownika. Podpisanie umowy szkoleniowej rozpoczynało bowiem, zdaniem Departamentu, proces podnoszenia kwalifikacji zawodowych w takim trybie.