Zgodnie z art. 151[sup]4[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DB111D17DC6045AACD1EADC65908A000?id=76037]kodeksu pracy[/link] pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, przy czym kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.
Pod pojęciem pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy należy rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.
Kodeks pracy nie definiuje natomiast pojęcia „kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej”, niemniej przyjmuje się, że decydujące znaczenie w tym zakresie ma wyodrębnienie danej jednostki w strukturze organizacyjnej pracodawcy oraz poddanie jej kierownictwu danego pracownika.
W sytuacji, gdy prokurenta łączy ze spółką stosunek pracy, przy ocenie zakresu stosowania art. 151[sup]4[/sup] kodeksu pracy należy odróżnić stosunek prokury od zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Art. 151[sup]4[/sup] reguluje natomiast w sposób szczególny kwestie związane z wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia w odniesieniu do pracowników zajmujących określone stanowiska związane z zarządem zakładem pracy lub jego wyodrębnionej części.