Tusk nie startuje, pojawi się kandydat obywatelski?

Po decyzji Donalda Tuska o niekandydowaniu wyścig o fotel prezydenta nabiera nowego kształtu. Słabnie podział PO–PiS

Aktualizacja: 07.11.2019 11:53 Publikacja: 06.11.2019 18:39

Grzegorz Schetyna chce, by kandydat na prezydenta z ramienia KO został wyłoniony w prawyborach. Wiad

Grzegorz Schetyna chce, by kandydat na prezydenta z ramienia KO został wyłoniony w prawyborach. Wiadomo, że nie będzie nim Donald Tusk

Foto: Reporter, Wojciech Strozyk

Dzień po decyzji Donalda Tuska o niekandydowaniu w wyborach na prezydenta Polski wszyscy – zarówno PiS, jak i opozycja – kontynuują przygotowania do kampanii. Ale to będzie już zupełnie inne starcie, niż gdyby Tusk w nim uczestniczył. Nie oparte tak bardzo na osi PiS–PO, ale takie, w którym bardziej liczą się gracze z innych partii tworzący nowe linie podziału.

Kampania może być pełna nie tylko niespodzianek, ale też toczyć się w składzie wykraczającym poza kandydatów z partii politycznych. Jak wynika z rozmów „Rzeczpospolitej", do gry w najbliższym czasie po stronie szeroko pojętej opozycji może się włączyć nowy gracz.

Kandydat obywatelski

W sejmowych kuluarach mówi się, że wejdzie on do gry w najbliższych dniach lub tygodniach. – Kandydat obywatelski po stronie opozycji miałby uruchamiać nowych wyborców i środowiska. W ten sposób w II turze opozycja miałaby większe szanse – mówi nasz rozmówca. Jednak nic nie jest jeszcze przesądzone.

Niespodziewana decyzja Tuska interpretowana jest na wiele sposobów. Dla PO oznacza ona odblokowanie scenariuszy dotyczących kandydata lub kandydatki.

Pierwotnie dopiero 2 grudnia Tusk miał opowiedzieć o swojej przyszłości, ale zrobił to wcześniej. – Mamy teraz otwartą drogę do decyzji. W najbliższych dniach zdecydujemy, kogo wskażemy jako tego kandydata – powiedział w Radiu Plus Tomasz Siemoniak, wiceszef PO.

W piątek odbędzie się posiedzenie zarządu partii poświęcone między innymi wyborom prezydenckim. Z naszych informacji wynika, że w jego trakcie mają zostać przedstawione wyniki badań dotyczące potencjalnych kandydatów i kandydatek.

W PO za najmocniejszą kandydaturę uchodzi wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Szef Platformy Grzegorz Schetyna forsował też pomysł prawyborów w Koalicji Obywatelskiej, który będzie też dyskutowany na posiedzeniu zarządu.

PSL podtrzymuje, że potrzebne są prawybory całej opozycji lub przynajmniej w ramach EPL (Europejskiej Partii Ludowej), do której należą i ludowcy, i PO. – Ja bym już dzisiaj chciał stanąć do debaty np. z Małgorzatą Kidawą-Błońską, żebyśmy zmierzyli swoje poglądy, wizje na prezydenturę – powiedział w Radiu Zet Władysław Kosiniak-Kamysz. Ale jak wynika z naszych rozmów, PSL nie będzie czekać wiecznie na decyzję PO. Pojawia się też przekonanie, że sekwencja, w której po ogłoszeniu przez Kosiniaka-Kamysza gotowości do startu, rezygnacja Donalda Tuska nie jest przypadkowa. – Mamy bardzo ciekawą sytuację po stronie opozycji. Donald Tusk de facto namaścił Kosiniaka-Kamysza. To wymusza na Lewicy i Koalicji Obywatelskiej wystawienie naprawdę mocnego kandydata, żeby się liczyć w grze w walce o Duży Pałac – mówi nam strateg polityczny Tomasz Karoń.

Będzie referendum?

Lewica nie podjęła jeszcze decyzji o tym, kto ma startować. I się z tym nie spieszy. W środę poznaliśmy za to decyzje personalne co do klubu w Sejmie. Jego szefem został Krzysztof Gawkowski z Wiosny, a kandydatem na wicemarszałka Sejmu jest lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Z kolei na wicemarszałek Senatu zaproponowano Gabrielę Morawską-Stanecką. W prezydium wspólnego klubu Razem, SLD i Wiosny jest m.in. Marcelina Zawisza (wiceszefowa) i Tomasz Trela.

Jak Lewica wybierze swojego kandydata? Jednym z pomysłów jest referendum. – Dobrym rozwiązaniem byłoby rozpisanie na Lewicy prawyborów z powszechnym prawem głosu. Oprócz działaczy i działaczek SLD, Razem czy Wiosny możliwość zagłosowania powinni mieć sympatycy tychże partii. W podobny sposób odbywają się wybory na przewodniczącego brytyjskiej Partii Pracy – mówi nam dr Bartosz Rydliński z UKSW i Centrum im. Daszyńskiego. – O wejściu lub nie w koalicję z CDU/CDU decydowali w wewnętrznym referendum także wszyscy członkowie niemieckiej SPD, tak samo odbywa się obecnie głosowanie na współprzewodniczących tej partii – dodaje Rydliński.

Presji nie czuje też PiS, chociaż prezydent Andrzej Duda od początku kadencji intensywnie objeżdża kraj. W środę ogłosił też razem z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, że ruch bezwizowy Polski z USA rozpocznie się już 11 listopada. To będzie na pewno jeden z argumentów, które pojawią się w kampanii reelekcyjnej prezydenta Dudy.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego