Jak wykorzystać potencjał intelektualny kobiet i zachęcić je do karier naukowych i przedsiębiorczości? – odpowiedzi na takie pytania szukają uczestnicy dwudniowej konferencji "Innowacyjność i kreatywność kobiet w nauce i biznesie na rzecz wzrostu gospodarczego".
Międzynarodowe spotkanie w Warszawie zorganizowały: Urząd Patentowy RP, Giełda Papierów Wartościowych i Światowa Organizacja Własności Intelektualnej. Patronat medialny objęła "Rzeczpospolita".
[i]Rozmowa:[/i]
[b]Rz: Wzrasta liczba kobiet zgłaszających wnioski o opatentowanie wynalazków. Cztery lata temu złożyły 12 proc. wszystkich wniosków, w 2009 r. – ok. 15 proc. [/b]
[b]dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP:[/b] 15 proc. to wciąż niewiele. Kobiety mają potencjał naukowy. Tendencja zwyżkowa oznacza, że są coraz bardziej świadome znaczenia praw własności przemysłowej, czyli ochrony patentowej, oraz tego, że opatentowane rozwiązanie można wykorzystać komercyjnie, np. do rozwinięcia własnej przedsiębiorczości. Można też patent sprzedać lub udzielić komuś licencji na jego wykorzystanie.