23:00

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Od wczesnych godzin porannych w poniedziałek na rp.pl kolejna relacja z walki o Pałac Prezydencki.

22:50

Sztaby walczących w drugiej turze kandydatów nie porozumiały się dotąd w sprawie wspólnej debaty i nie wiadomo, czy przed ogłoszeniem ciszy wyborczej dojdzie do debaty Dudy i Trzaskowskiego.

22:45

W poniedziałek mają odbyć się dwie debaty przedwyborcze. W jednej, organizowanej przez TVP w Końskich, ma zamiar wziąć udział prezydent Andrzej Duda. W drugiej, organizowanej przez swój sztab w Lesznie, ma zamiast wystąpić kandydat KO Rafał Trzaskowski.

22:30

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

– Słucham z rosnącym zdumieniem. Panie pośle, pan kpi czy o drogę pyta? – odpowiedział Sowie Radosław Fogiel (PiS). – Proszę nie iść drogą cwaniakującego, śmieszkującego kandydata Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, bo naprawdę myślę, że pewien podstawowy szacunek do widzów, do wyborców powinien panu na to nie pozwalać – dodał.

22:24

– Wierzę panu posłowi Nitrasowi, że powstrzymał pana ministra, żeby nie wskoczył do tego zbiornika; uratował mu życie w desperackiej próbie – oświadczył Marek Sowa (PO).

22:20

Na antenie TVP Info członek sztabu Andrzeja Dudy Radosław Fogiel (PiS) oraz poseł PO Marek Sowa spierali się o ocenę zachowania posła Platformy Sławomira Nitrasa na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka”.

20:50

Żaden z kandydatów późnym popołudniem ani wieczorem nie wziął udziału w kolejnym wiecu wyborczym.

19:50

Minister zdrowia był pytany, czym się różni wiec wyborczy od koncertu. Dlaczego można organizować wiece, których uczestnicy (liczeni nawet w tysiącach) nie noszą maseczek, a branża imprez masowych nie została odmrożona? – Teoretycznie na wiecach wyborczych powinien obowiązywać limit 150 osób, tylko ludzie przychodzą spontanicznie. Trudno, żeby kandydat blokował wejście – mówił w Polsat News Łukasz Szumowski.

19:43

Szumowski przyznał, że zarówno na wiecach wyborczych, jak i w sklepach czy na ulicach nie widać już obawy przed epidemią.

19:35

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na antenie Polsat News zaapelował do uczestników wieców wyborczych o utrzymywanie dystansu.

18:16

17:14

– Oni mówią o rodzinie? My wiemy znacznie lepiej, co znaczy obrona polskiej rodziny i my o tym będziemy mówić, a nie oni – deklarował. Oni nas będą uczyć o patriotyzmie? To my wiemy sto razy lepiej, czym jest patriotyzm i trzeba im to zabrać, bo to jest własność całego narodu, a nie jednej partii politycznej – powiedział Rafał Trzaskowski.

17:13

– To, co zbudowaliśmy przez te ostatnie tygodnie to poczucie nieprawdopodobnej siły – mówił Trzaskowski na wiecu. – Przez ostatnie lata mieliśmy poczucie, że oni nas przez cały czas ogrywają, że próbują narzucać tematy debaty publicznej – dodał. – Wydaje mi się, że wszyscy znaleźliśmy do nich klucz, a mianowicie trzeba im zabierać, po kolei zabierać to, o czym oni przez cały czas mówią, bo to nie są ich tematy – stwierdził.

16:57

Rafał Trzaskowski w Katowicach powtarza wątki ze swych poprzednich wieców wyborczych. Mówi m.in., że „wrze w nim krew”, gdy prezes PiS Jarosław Kaczyński chce uczyć o patriotyzmie. Deklaruje, że należy budować patriotyzm „budowania, wspólnoty”.

16:49

Trzaskowski odniósł się też do debaty kandydatów przed drugą turą. – Nie boję się jakiegokolwiek pytania, a prezydent chce odpowiadać tylko na pytania, które zna wcześniej – stwierdził. Dodał, że nie wybiera się do Końskich, gdzie ma odbyć się debata organizowana przez TVP.

16:44

– W rocznicę zakończenia III powstania śląskiego chcę powiedzieć, że nie pozwolimy, żeby władza nas dzieliła – dodał, przypominając słowa o „ukrytej opcji niemieckiej”.

16:42

W Katowicach rozpoczął się wiec wyborczy Rafała Trzaskowskiego. – Śląsk zawsze kojarzył nam się z ludźmi, którzy mieli pod górkę, ale nigdy się poddawali – powiedział kandydat KO.

16:32

Członkowie sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy – wicerzecznik PiS Radosław Fogiel i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (Solidarna Polska) – rozpoczęli na stadionie Skry w Warszawie „wycieczkę” śladami, jak mówili, niespełnionych obietnic kandydata KO w wyborach prezydenckich, prezydenta Warszawy i wiceprzewodniczącego PO Rafała Trzaskowskiego. Politycy obozu rządzącego zarzucili Trzaskowskiemu niezrealizowanie wielu deklaracji złożonych przez niego w czasie kampanii samorządowej. Fogiel mówił, że człowieka należy oceniać po jego dorobku. Kaleta ocenił, że wszyscy słuchający obietnic Trzaskowskiego z kampanii prezydenckiej powinni przyjrzeć się, jak realizował on swe obietnice złożone warszawiakom.

15:38

Na spotkaniu wyborczym w Bytowie premier Mateusz Morawiecki ocenił, że kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski powinien najpierw odbyć debatę sam ze sobą. – Trzeba uzgodnić poglądy ze sobą, bo rano ma pan inne, niż wieczorem – dodał szef rządu.

14:53

– Pamiętamy te lata, kiedy różne rzeczy wam obiecywano. I to wszystkie rządy, żeby było jasne. Pamiętamy co obiecywał rząd PiS-u. Obiecywał, że nie będzie zamykał kopalń. Widzicie co się dzieje. Widzieliście co się działo w ostatnich tygodniach, kiedy rząd nawet nie mógł nawet powiedzieć, czy kończy się epidemia czy się dopiero zaczyna. I później jeszcze do tego próbuje w sposób cyniczny atakować Ślązaków – mówił Rafał Trzaskowski, cytowany przez 300polityka.pl, do zgromadzonych na wiecu w Bytomiu. – Mówię wam jasno, że tego mamy dość! – dodał.

14:48

„Nie LGBT jest problemem, lecz brak dostatecznej komunikacji współczesnej Polski ze współczesnym światem. Do dziś naszym narodowym schorzeniem jest cywilizacyjna marginalność. Rozbiory i okupacje wyłączyły nas z europejskiego mainstreamu. Ubóstwo uczyniło rezerwuarem siły roboczej” – pisze w weekendowym magazynie „Plus Minus” redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota.

14:27

Rafał Trzaskowski teraz w Bytomiu. – Nigdy się nie zgodzę na to, żeby ktokolwiek atakował Ślązaków. Nie pozwolę na to, żeby nas dzielono – mówi kandydat KO.

14:17

Ten wpis europosłanki Beaty Mazurek wywołał ożywioną dyskusję w internecie. „ Trzaskowski boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie. To przykład pogardy dla wyborców z mniejszych miejscowości. Mieszkańcy Końskich i Polacy już niedługo wystawią mu rachunek” – napisała była wicemarszałek Sejmu. „Warto zapamiętać jak PiS określa dziennikarzy” – skomentował Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.

„Pani Beata Mazurek obraża nie tylko wolne media, ale również ich odbiorców. Brak słów” – napisał z kolei Artur Bartkiewicz.

13:59

Fala krytyki spłynęła na sztab PO za zaproszenie na poniedziałkową „Arenę Prezydencką” tylko 15 redakcji i pominięciu co najmniej kilku ogólnopolskich. Cezary Tomczyk, szef sztabu Rafała Trzaskowskiego, zapewnił w reakcji, że zaproszenia zostaną skierowane do kolejnych redakcji, „bez dzielenia, dla jasności”.

13:46

– Musimy stanąć do otwartej debaty, po to żeby prezydentowi zadać trudne pytania. A tych pytań jest sporo. Można byłoby zapytać, gdzie ten jest milion samochodów elektrycznych, który był obiecywany? Można byłoby zapytać, gdzie są te statki i okręty ze stoczni szczecińskiej, które były obiecywane? Można byłoby zapytać, gdzie są śmigłowce dla naszej armii, ale przede wszystkim można byłoby zapytać pana prezydenta, gdzie jest kwota wolna od podatku, gdzie są emerytury bez podatku i gdzie w końcu jest pomoc dla frankowiczów? – pytał na wiecu w Dąbrowie Górniczej Rafał Trzaskowski, cytowany przez 300polityka.pl – Takie pytania trzeba dzisiaj zadawać prezydentowi – zaapelował kandydat Koalicji Obywatelskiej.

13:11

W przeciwieństwie do sobotniego sondażu pracowni Estymator, niedzielny sondaż IBRiS wskazuje, że to Rafał Trzaskowski prowadzi w prezydenckim wyścigu. Według badania chce zagłosować na niego 47,2 proc. ankietowanych. Poparcie Andrzeja Dudy zadeklarowało 45,9 proc. respondentów a 6,9 proc. jest niezdecydowanych.

12:49

To bardzo charakterystyczne, że jak tylko pada propozycja, by prezydent Duda musiał stanąć przed niezależnymi dziennikarzami, z różnych redakcji, od prawa do lewa, to jest panika w sztabie i tchórzliwe wypowiedzi samego pana prezydent – ocenił Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

12:25

– Nasza żywność dlatego jest tak bardzo popularna i zdobywa kolejne rynki, bo jest po prostu smaczna. To nie jest tak, gdy nieraz jesteśmy gdzieś w świecie, próbujemy żywności i bardzo często się zdarza, że ona ma taki smak, że po prostu trudno odróżnić truskawkę od – przepraszam – kotleta. Chodzi właśnie o to, że nasza żywność jest jednak inna. Nasza truskawka ma smak. Nasza wołowina czy wieprzowina mają smak. Nasze produkty – zwłaszcza wyrabiane metodami tradycyjnymi w małych masarniach – rzeczywiście są wspaniałe. Mówię to też z własnego doświadczenia, bo i finał AgroLigi odbywa się w Pałacu Prezydenckim, i są Dożynki Prezydenckie – wtedy jestem częstowany tymi wyrobami, więc mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że produkujemy w Polsce po prostu cudowną żywność – mówił Andrzej Duda w wywiadzie dla rolniczego programu „Tydzień” w TVP. Prezydent po raz kolejny w niewielkim odstępie był gościem audycji – poprzednio uczestniczył w nim 31 maja.

12:05

Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Łodzi na Facebooku, przed piątkowym wiecem Rafała Trzaskowskiego umieszczono zaproszenie na spotkanie z kandydatem KO. Politycy PiS nazywają sprawę „skandalem” i zapowiadają powiadomienie prokuratury oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

11:51

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową na sztandar, który Brygada otrzymała w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystości brał udział prezydent Andrzej Duda. Razem z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem wręczyli wyróżnienia żołnierzom, którzy ukończyli szkolenie z najwyższą lokatą .

11:26

– Już odpowiadam, muszę się tylko przestać śmiać, bo kandydat Platformy Obywatelskiej opowiada coś o obiektywizmie, twierdzi, że miały miejsce jakieś ustawki, po czym zaprasza na debatę, organizowaną przez samego siebie i swój sztab – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel ze sztabu Andrzeja Dudy, pytany w Polsat News, czy prezydent weźmie udział w „Arenie Prezydenckiej” w Lesznie. – Przecież to jest jakaś propozycja rodem z kabaretu. Gdzie ta debata się odbędzie? W Kidawa TV? To jeszcze istnieje ta instytucja? Traktujmy się poważnie – dodał.

10:53

„Obrażają, obrażają Polaków! Wstydu nie mają! Kolejny dowód na zgniliznę elit Trzeciej Erpe! – reakcja sporej części prawej strony na utyskiwania niektórych celebów na wynik pierwszej tury wyborów była przewidywalna. To znaczy przewidywalne były zarówno te utyskiwania, jak i wywołany przez nie seans oburzingu” – pisze w „Plus Minus” Michał Szułdrzyński.

10:29

– Jak państwo wiecie, niestety prezydent bardzo rzadko odpowiada na pytania. Prawie w ogóle nie organizuje konferencji prasowych, tylko organizowane są ustawki, w których prezydent zna pytania, zanim zostaną one zadane. Dokładnie taka ustawka szykuje się w Końskich, wiec pana prezydenta, więc jasno chcę powiedzieć, że w takim wiecu nie będę brał udziału, tylko zapraszam pana prezydenta na prawdziwą debatę, na nową formułę, gdzie będzie można wreszcie poznać poglądy prezydenta, jeżeli się na niej pojawi – kontynuował na konferencji w Częstochowie kandydat Koalicji Obywatelskiej, cytowany przez portal 300polityka.pl.

10:27

– Debata powinna być dla wszystkich, a nie dla wybranych. Uważam, że trzy największe telewizje powinny się porozumieć, zrobić wspólnie debatę i doprosić inne media. Więc mam dla prezydenta dobrą wiadomość, a mianowicie jutro, w poniedziałek o 20:30 organizujemy w Lesznie debatę prezydencką i zapraszam prezydenta serdecznie właśnie na tę debatę. Mówiłem państwu o zupełnie nowej formule debaty. Arena prezydencka, gdzie zapraszamy dziennikarzy od lewa do prawa. Będą mogli zadawać pytania na dowolne tematy. Będę na te pytani odpowiadał. Mam nadzieję, że obok mnie będzie prezydent Duda i również w takiej otwartej formule będzie odpowiadał na pytania – powiedział Rafał Trzaskowski w Częstochowie.

10:05

W poniedziałek 6 lipca odbędzie się „Arena Prezydencka” w Lesznie z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Sztab KO zaprasza na to wydarzenie dziennikarzy z 15 różnych redakcji. Dziennikarze będą mogli zadawać pytania kandydatowi w trakcie spotkania. „Chcielibyśmy, żeby do takiej otwartej rozmowy stanął też prezydent Andrzej Duda” – czytamy w zaproszeniu do redakcji.

W poniedziałek głównym wydarzeniem w kampanii miała być debata organizowana przez TVP w Końskich. Ma rozpocząć się o godz. 21.00. W wydarzeniu udział zadeklarował prezydent Andrzej Duda.

Od dawna dziennikarze spekulowali, czy sztab Trzaskowskiego przyjmie „zaproszenie” do debaty, które wystosowała TVP. Dziś jednak okazuje się, że sztabowcy organizują inne, równoległe wydarzenie.

9:40

Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, oceniał w Radiu Maryja, że „przez 5 lat prezydent zawsze stał po stronie Lasów Państwowych, po stronie leśników, ochrony środowiska i zrównoważonej gospodarki leśnej”, natomiast „w programie Rafała Trzaskowskiego jest niebezpieczna sprawa”.

9:11

Andrzej Duda wygrywa z Rafałem Trzaskowskim w najnowszym sondażu, przeprowadzonym przez pracownię Estymator. Na urzędującego prezydenta RP zagłosowałoby 50,9 proc. ankietowanych, na prezydenta Warszawy – 49,1 proc.

8:28

Radosław Fogiel ze sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, wicerzecznik PiS, był pytany w Radiu Zet o kwestię szeroko komentowanego aktu łaski, jakiego w marcu prezydent udzielił mężczyźnie skazanemu za czyn pedofilski. – W tej sprawie nie ma wątpliwości. Ona jest wykorzystywana przez naszych konkurentów politycznych – przekonywał. – Ta sytuacja jest wykorzystywana do atakowania prezydenta i próby torpedowania kampanii. Wszystkie informacje przedstawił minister Paweł Mucha – zaznaczył, pytając: „czy to nie jest tak, że niektórzy komentatorzy starają się wybijać te kwestie na plan pierwszy?”.

8:05

Trzech na pięciu badanych w sondażu, przeprowadzonym przez SW Research dla rp.pl, uważa, że przełożenie wyborów z maja na czerwiec było dobrą decyzją.

7:44

W dalszym ciągu epidemii trzeba się obawiać. Koronawirus był, jest i będzie, a dzienna liczba przypadków jest taka sama jak miesiąc, czy dwa temu – uważa prof. Krzysztof Simon, lekarz, specjalista od chorób zakaźnych, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. To reakcja na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, mówiącego, że „koronawirus jest w odwrocie”. – Już teraz nie trzeba się jego bać. Trzeba pójść na wybory – apelował niedawno szef rządu.

7:04

Tymczasem 52 procent ankietowanych stwierdziło, że w czasie swojej prezydentury Andrzej Duda nie chronił konstytucji przed jej łamaniem. Takie wyniki przyniósł sondaż Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24.

6:57

Zajęty dzień ma też premier Mateusz Morawiecki, aktywnie uczestniczący w kampanii Andrzeja Dudy. Szef rządu będzie przebywał z wizytą w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. O 15:50 premier będzie w Chojnicach a o 17:00 odwiedzi Szkołę Podstawową im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w mieście Czarne (powiat człuchowski). Wizyta będzie bardzo krótka, bo już trzy kwadranse później Morawiecki ma zaplanowane wystąpienie w Szczecinku.

6:45

Na niedzielę, co ciekawe, Andrzej Duda nie ma zaplanowanych żadnych wieców z wyborcami, a przynajmniej nie znalazły się one w kalendarzu na jego kampanijnej stronie. Wiadomo natomiast, że w Nowej Dębie na Podkarpaciu razem z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem weźmie udział w przysiędze wojskowej ochotników 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rafał Trzaskowski spędzi za to dzień na Śląsku. O 11:45 będzie miał spotkanie z wyborcami w Dąbrowie Górniczej, o 14:10 w Bytomiu a o 16:30 – w Katowicach.

6:31

Rafał Trzaskowski w sobotę szybko odpowiedział Andrzejowi Dudzie, zapewniając, że jest przeciwny adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Ale zwrócił uwagę, że „prezydent dzisiaj, zamiast odnosić się do tych spraw, które bulwersują opinie publiczną, mówi o zmianach w konstytucji”. – Mówi o tym, że chce zakazywać adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Nie znam polityka mainstreamowego, poważnego, zwłaszcza nikogo, kto startował w tym wyścigu wyborczym, kto chciałby się zgodzić na taką adopcję. Więc jak zwykle pan prezydent zajmuje się tematem zastępczym – zauważył kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Sprawdź: Trzaskowski: Jestem przeciw adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, ale to temat zastępczy

6:15

Sobota minęła też pod znakiem kontrofensywy Andrzeja Dudy, który w ciągu kilku godzin złożył trzy obietnice. Najpierw w Szczawnie Zdroju zapowiedział inicjatywę mającą doprowadzić do zmiany ustawy zasadniczej. – Uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie dziecka lub adopcja przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym – stwierdził prezydent.

Dowiedz się więcej: Duda chce wykluczyć w konstytucji adopcję dzieci przez osoby LGBT

Kilka godzin później na Rynku Głównym we Wrocławiu (gdzie jego zwolennikom towarzyszyła głośna grupa przeciwników) Andrzej Duda zapowiedział, że chce, aby „obecne przepisy dotyczące pracy zdalnej (wprowadzone po wybuchu epidemii koronawirusa – red.) zostały utrzymane w Kodeksie pracy”. Część komentatorów zwróciła uwagę, że rozwiązanie to już od dawna jest uregulowane.

Ale prezydent przedstawił też inny plan. – Do 2025 roku światłowód i szerokopasmowy internet muszą dotrzeć do każdego domu i każdego mieszkania w Polsce, także na wsi – zapowiedział.

Przeczytaj: Andrzej Duda we Wrocławiu zapowiedział światłowód doprowadzony do 2025 roku do każdego domu

6:04

W sobotę po raz kolejny obydwaj kandydaci wypowiadali się w kwestii szeroko komentowanego aktu łaski, jakiego w marcu prezydent udzielił mężczyźnie skazanemu za czyn pedofilski. Akt łaski dotyczył uchylenia zakazu kontaktowania się i zbliżania do ofiar: matki i jej córki – dziś osoby ponad 20-letniej. O ułaskawienie wnioskowały ofiary.

Widzicie państwo, że jestem w ostatnim czasie bezpardonowo atakowany. Dochodzą do mnie też informacje, że będą ataki na moją rodzinę. Proszę państwa o wsparcie, dlatego że te wybory trzeba wygrać. Wbrew tej czarnej kampanii, wbrew tym brudom, które próbuje się wmawiać polskiemu społeczeństwu i uruchamiać – mówił w Wałbrzychu Andrzej Duda.

Więcej: Duda: Jestem w ostatnim czasie bezpardonowo atakowany

– Na pewno nie ułaskawiłbym nikogo, kto popełnił przestępstwo pedofilii – stwierdził z kolei w Kaliszu Rafał Trzaskowski. – Ja bym raczej chciał, żeby w świetle tych wszystkich faktów, o których słyszymy, wszystkie ułaskawienia były jawne. Oczywiście, nie chodzi tutaj o dane osobowe, tylko kategorie przestępstw. Ja uważam, że z ułaskawienia pewne kategorie przestępstw powinny być po prostu wyłączone – dodał prezydent Warszawy, wymieniając w tym kontekście „pedofilię, gwałt i morderstwo ze szczególnym okrucieństwem”.

Szczegóły: Trzaskowski: Nie może być w Polsce mowy o ułaskawieniu pedofila

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Ten pierwszy uzyskał 43,50 proc. głosów, kandydat Koalicji Obywatelskiej - 30,46 proc.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.