Korespondencja z Wilna

Tysiące Polaków przygotowują się do wyjścia w sobotę na ulice Wilna, by zaprotestować przeciwko dyskryminacyjnej polityce litewskich władz. 17 marca mija pierwsza rocznica przyjęcia przez Sejm Litwy nowelizacji ustawy o oświacie, która zdaniem tutejszych Polaków ma na celu zlituanizowanie polskich szkół.

– Mimo że dyskryminacyjna ustawa już weszła w życie, uważam, iż mijający rok szkolny nie będzie dla moich dzieci zmarnowany. Przez cały czas odrabiają jedną bardzo ważną lekcję – z postawy obywatelskiej – mówi „Rz" Alina Sobolewska, matka dwóch uczniów ze szkoły im. Henryka Sienkiewicza w podwileńskim Landwarowie.

Największy niepokój wywołuje zapis ustawy zakładający, że w ciągu dwóch lat ma zostać ujednolicony egzamin z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych oraz w szkołach litewskich. Oznacza to, że w tym czasie uczniowie z obecnych klas dziesiątych szkół polskich muszą opanować program, na którego przerobienie uczniowie szkół litewskich mieli dziesięć lat.

Ustawa zakłada także, że od września w szkołach mniejszości narodowych w języku litewskim będą się odbywały lekcje historii Litwy, geografii Litwy, a także zajęcia z wiedzy o świecie oraz podstaw wychowania patriotycznego. Tymczasem nawet w czasach sowieckich wszystkie przedmioty w polskich szkołach prowadzone były po polsku. Przewidywane jest też zamykanie szkół polskich. Z obecnych 110 placówek pozostanie zaledwie 60.

Szkoły polskie sabotują wiele zapisów znowelizowanej ustawy. Proszący o zachowanie anonimowości nauczyciele kilku szkół z Wilna oraz przyległych miejscowości zapewniali „Rz", że „prawie wszystko jest tak jak przed przyjęciem tej ustawy".

Na lekcjach króluje język polski, ale używa się fachowej terminologii litewskiej i litewskich podręczników. Temat lekcji jest zapisywany na tablicy po litewsku na wypadek kontroli.

Niezłomna postawa Polaków wywołuje wściekłość w kręgach nacjonalistów. 11 posłów na Sejm Litwy podpisało się pod żądaniem zakazania sobotniego przemarszu Polaków. Ksiądz prałat Alfonsas Svarinskas otwarcie nawołuje w mediach do przeciwstawienia się Polakom.

Protestujących Polaków popierają natomiast związki zawodowe nauczycieli. – Dla nas nie ma różnicy, w jakim języku mówią obywatele Litwy – oświadczył przewodniczący związku zawodowego nauczycieli Audrius Jurgelevičius.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

W Polsce Prawica Rzeczypospolitej domaga się od premiera Donalda Tuska powołania rządowo-sejmowej komisji do zbadania realizacji postanowień traktatu polsko-litewskiego.

– Litwa nie wywiązuje się z założeń traktatu, łamane są prawa polskiej mniejszości między innymi w sferze edukacji i oryginalnej pisowni nazwisk polskich – przekonuje lider PR Marek Jurek.