Defilady, pikniki, parady i koncerty

W całym kraju odbywały się uroczyste parady niepodległości, msze święte i oficjalne wstąpienia. Świętowanie było też okazją, by spędzić rodzinnie czas w piknikowej atmosferze.

Publikacja: 12.11.2012 00:34

W Poznaniu tradycyjnie obchody Święta Niepodległości połączone były z imieninami ulicy Świętego Marcina. Po uroczystościach patriotycznych z udziałem przedstawicieli lokalnych władz i wojska  mieszkańcy chętnie degustowali świętomarcińskie rogale.

Wiele radości, szczególnie dzieciom, dostarczył także tradycyjny w tym dniu korowód z udziałem m.in. szczudlarzy, nietypowych machin, w tym  kilkumetrowego pojazdu o kształcie maszyny szyfrującej Enigma. Można też było obejrzeć kopie czołgu Renault FT-17 z okresu wojny polsko- bolszewickiej.

Gdańsk zorganizował już po raz dziesiąty paradę niepodległości, w której udział wzięło ok. 20 tys. osób. Otwierały ją jadące zabytkowe motocykle, samochody  wojskowe z różnych stron świata oraz ułani, husaria i średniowieczni rycerze historycznych grup rekonstrukcyjnych. Mieszkańcy Gdyni zaś po paradzie mogli wziąć udział w zorganizowanym po raz pierwszy koncercie pod hasłem „Granie dla Wolności" w Teatrze Wybrzeże. Chętni mogli śpiewać razem z artystami. Ułatwiały to rozdawane śpiewniki.

Równie godnie świętowali szczecinianie. Defiladę pododdziałów Garnizonu Szczecin i rekonstrukcję historycznych walk polskich żołnierzy z pruskimi wojskami w 1918 roku oglądało około czterech tysięcy osób. Przeważająca większość obserwatorów miała poprzypinane do ubrań biało-czerwone kotyliony.

W Łodzi po przemówieniach i mszy świętej  na Grobie Nieznanego Żołnierza zapalone zostały znicze. Odpalono je od ognia niepodległości przywiezionego z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie walczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. Ogień przywieźli harcerze. Nie brakowało też chętnych, by niedzielę spędzić na pikniku niepodległościowym  zorganizowanym na terenie łódzkiej Manufaktury.

Parada z udziałem około dwóch tysięcy osób przeszła też przez centrum Wrocławia. W korowodzie prócz przedstawicieli władz miasta i województwa, kombatantów, harcerzy i mieszkańców uczestniczyły też widowiskowe konne zastępy straży miejskiej i ułani z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Niespodzianką był także sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego jadący bryczką. Na wieczór zaplanowano niepodległościową iluminację wrocławskiego Stadionu Miejskiego. W membranie areny zamontowano 700 lamp, które rozbłysły biało-czerwonymi barwami.

W kieleckich obchodach Święta Niepodległości udział wzięło blisko trzy tysiące osób. Na zakończenie świętowania zaplanowano projekcję zrekonstruowanego cyfrowo, niemego filmu „Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Obraz miał premierę 9 listopada 1928 roku, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne