Nagroda im. Jerzego Giedroycia przyznawana jest od 2001 roku za działalność w imię polskiej racji stanu. Redakcja „Rzeczpospolitej" ustanowiła ją w pierwszą rocznicę śmierci tego polskiego patrioty, dalekowzrocznego polityka, twórcy „Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu, będącego ważnym punktem odniesienia dla emigracji polskiej oraz opozycji w PRL.
Wyróżnienie jego imienia otrzymują osoby lub instytucje, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wytyczonymi przez Giedroycia. Należą do nich: bezinteresowna troska o sprawy publiczne, prowadzenie polityki pojętej jako służba krajowi, a nie partykularnym interesom, umacnianie pozycji Polski we Wspólnocie Europejskiej, podtrzymywanie dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej, a także praca nad rozwojem polskiej niepodległościowej myśli politycznej.
W tym roku kapituła nominowała osiem osób i środowisk:
Basila Kerskiego
, polsko-niemieckiego dziennikarza, politologa i eseistę, redaktora naczelnego miesięcznika „Dialog". Od 1979 roku mieszka w Berlinie, gdzie studiował politologię i slawistykę. W 2011 roku wygrał konkurs na szefa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.