Zamieszki podczas Marszu Niepodległości - relacja na żywo

Niepokoje podczas marszu w Warszawie. Grupy pseudokibiców starły się z policją. Sytuacja wieczorem wróciła do normy. Relacja na żywo.

Publikacja: 11.11.2013 06:30

Zamieszki podczas Marszu Niepodległości - relacja na żywo

Foto: PAP/serwis codzienny

(Odśwież stronę, by zobaczyć aktualizacje)

00:45

67 zatrzymanych osób - to najnowszy bilans zamieszek  Warszawie.

23.33

Dwie Polski

- dzisiejsze wydarzenia komentuje Michał Szułdrzyński.

22.59

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w poniedziałek wieczorem na twitterze poinformowało o incydentach przed ambasadą FR w Warszawie podczas Marszu Niepodległości.
"Uczestnicy marszu nacjonalistów w Warszawie rzucają petardy na terytorium rosyjskiej ambasady" - przytoczyło MSZ Rosji fragment depeszy agencji ITAR-TASS ze stolicy Polski.

21.37

Minister Sikorski na Twitterze: "Nacjonalistyczna bandyterka naruszająca nietykalność ambasad przynosi nam wstyd przed światem. To przestępstwo i obciach a nie patriotyzm"

21.25

Michał Szułdrzyński komentuje dzisiejsze obchody Święta Niepodległości

21.04

Wszystkie rosyjskie agencje prasowe poinformowały o incydentach, do jakich doszło przed ambasadą Rosji w Warszawie podczas "Marszu Niepodległości". Agencja ITAR-TASS oceniła je nawet jako "atak" na rosyjską placówkę. Czytaj więcej

20.15

Premier Tusk przed odlotem na konferencję w Paryżu powiedział, że już tradycyjnie Polska podzieliła się podczas Święta Niepodległości na dwie połowy. Dodał, że jest w stałym kontakcie z ministrem spraw wewnętrznych i sytuacja wydaje się być opanowana.

Premier podziękował Polakom za godne i liczne świętowanie niepodległości, a także przeprosił ich za to, że świąteczna atmosfera nie trwała cały dzień.

Donald Tusk podziękował też policjantom i strażakom.

- Każdy, kto akceptuje takie zachowania jak podczas Marszu Niepodległości, ponosi odpowiedzialność za jego skutki - dodał premier. Zauważył, że ci, którzy rujnują święto najbardziej zagrażają polskiej niepodległości.

20.05

11 listopada 2013 na ulicach Warszawy - zobacz wideo

20.00

Zwiększa się bilans osób poszkodowanych w czasie manifestacji Marsz Niepodległości. Jak poinformowała nas Edyta Gałązkowska, rzecznik stołecznego pogotowia zespoły ratownicze udzieliły pomocy 19 osobom. - Z tego 5 osób pozostało na miejscu, mieli np. zadrapania, skaleczenia. 14 osób zostało hospitalizowanych w szpitalach. To były m.in. złamania nosa, lekkie urazy głowy, rozcięcie łuku brwiowego. Wszystkie osoby były przytomne - zapewnia rzecznik pogotowia.

19.38

Jak nas poinformował Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, do godz. 19.30 poszkodowanych zostało do 10 osób. - Wśród nich jest 7 policjantów. Z tym, że jeden został hospitalizowany, a trzech jest jeszcze na badaniach - dodaje wojewoda. Jak dowiedzieliśmy się od Ivetty Biały, rzeczniczki Urzędu Wojewódzkiego w czasie manifestacji, załogi karetek pogotowia 31 razy podejmowały interwencje.

19.23

Bilans zamieszek.

- Na razie nie jesteśmy w stanie oszacować strat. Zniszczone są chodniki, drzewka, ogrodzenia. Jutro będziemy wiedzieli co zostało zniszczone - mówi Magdalena Łań, z Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

Jak informuje nas Artur Laudy, z komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej strażacy ugasili pożary dwóch samochodów na ulicy Skorupki, tęczę przy pl. Zbawiciela, budkę przy ambasadzie Rosji oraz wiatę śmietnikową przy ul. Goworka.

- Na razie wiemy o pięciu poszkodowanych policjantach. Zbieramy informacje o innych poszkodowanych - mówi nam wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

19.15

Policja pilnuje zniszczonej ulicy Wilczej. Leży na niej bruk, szkło i metalowe słupki. Część samochodów jest zniszczona.

19.08

Plac Zbawiciela. pozostałości spalonej tęczy.

A tak tęcza wyglądała na chwilę przez podpaleniem

19.03

Przy Trasie Łazienkowskiej jest już spokojnie. Porządku pilnują wzmocnione oddziały prewencji, policjanci dyżurują także w pobliżu ambasady Rosji.

19.02

W przesłanym do nas komunikacie przedstawiciele kolektywu Syrena twierdzą, że zostali zaatakowani przez faszystów. "Dziś, w Dniu Niepodległości policja nieustannie patrolowała ulice Skorupki i Wilczą, w której mieszczą się przestrzenie autonomiczne Syrena i Przychodnia. Około 15:30 trwał przemarsz nacjonalistów przez centrum. Od strony Skorupki zniknęli wszyscy funkcjonariusze policji.
W tym samym czasie pojawiła się grupa kilkudziesięciu neonazistów. Rozerwali łańcuchy bram, wdarli się na teren. Z maczetami, butelkami, pałkami zaatakowali osoby znajdujące się w środku. W Syrenie znajdowało się w tym momencie m.in. ośmioro dzieci w wieku od 3 do 14 lat, ale największe straty poniosła Przychodnia - spalone i zniszczone auta, ranni ludzie, wybite okna. Przez trzydzieści minut, w związku z wycofaniem się funkcjonariuszy policji, musieliśmy bronić się sami. Gdyby nie nasza stanowcza postawa, mogłoby dojść do tragedii - neonaziści gotowi byli zabić. Tak dziś wygląda wasz "patriotyzm". Każdy kto brał udział w dzisiejszym Marszu Niepodległości, jest odpowiedzialny za atak na domy w których mieszkają m.in. rodziny po eksmisjach, osoby starsze, niepełnosprawne i wszystkie, których nie stać na czynsz lub kredyt na 30 lat. Tak wygląda dziś rzeczywistość w Warszawie - władze eksmitują, faszyści pałują. Nie damy się ani jednym ani drugim!"

18.41

Wyrazy ubolewania w związku z burdami przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie przekazał na twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

"Nie ma usprawiedliwienia dla chuligaństwa. Potępiamy łamanie Konwencji Wiedeńskiej" - dodał rzecznik resortu.

Zgodnie z konwencją z 1961 r. o stosunkach dyplomatycznych każde państwo będące jej stroną ma "szczególny obowiązek przedsięwzięcia wszelkich stosownych kroków dla ochrony pomieszczeń misji przed jakimkolwiek wtargnięciem lub szkodą oraz zapobieżenia jakiemukolwiek zakłóceniu spokoju misji lub uchybieniu jej godności".

18.28

Policja wzywa do opuszczenia pl. Na Rozdrożu. Grozi użyciem środków przymusu bezpośredniego, w tym gazu.

18.14

Czoło marszu poszło na Agrykolę, jednak na pl. Na Rozdrożu nadal jest dużo ludzi. Płoną race. Duża grupa osób stoi przed pomnikiem Dmowskiego.

17.50

Uczestnicy marszu zatrzymali się na pl. na Rozdrożu. Większość z nich zachowuje się spokojnie, jednak grupki zamaskowanych mężczyzn wdają się w przepychanki z policją. Jedna z nich pobiegła w stronę al. Szucha.

17.45

Jak mówi nam Witold Tumanowicz z Ruchu Narodowego, organizatorzy marszu słyszeli od policji o rozwiązaniu marszu, ale nie traktują ich oficjalnie. Zachęcają wszystkich do spokoju i udania się na Agrykolę.

17.35

Rannych zostało czterech policjantów; manifestacja jest nielegalna - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski. - Manifestacja jest nielegalna. Osoby nie mające związku z tą zadymą chcemy jak najszybciej przeprowadzić na Agrykolę. Chodzi o to, aby koncentrować się na tych, którzy łamią prawo i wyłapywać te osoby - powiedział Sokołowski.

17.25

Czoło marszu zbliża się do KPRM. Na czele, mimo interwencji Straży Marszu, wyrywają się z tłumu zamaskowani mężczyźni. "Uwaga na prowokatorów, nie przepuszczajcie ich" - krzyczy Straż Marszu. "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" - krzyczą manifestanci.

17.23

Mimo delegalizacji marsz jest kontynuowany

17.22

Płonie budka wartownicza na tyle ambasady rosyjskiej. W jej stronę poleciały race i petardy. Kilka osób usiłowało wspiąć się na budynek ambasady.

17.13

Policja opuszcza okolice ambasady rosyjskiej, wycofuje się w stronę Kancelarii Premiera. Ochronę ambasady przejmuje straż marszu.

17.07

Ratusz podjął decyzję o rozwiązaniu Marszu Niepodległości. Policja wzywa ludzi opuszczenia marszu.

Komunikat Ratusza

W związku z zakłóceniem porządku i narażeniem życia i zdrowia uczestników  oraz służb porządkowych (poszkodowani policjanci, zaatakowany squat przy ul. Skorupki, spalenie tęczy na pl. Zbawiciela i podpalenie 2 samochodów przy ul. Skorupki),  a tym samym utracenie przez demonstrację pokojowego charakteru, na wyraźne żądanie policji, decyzją Urzędu m.st. Warszawy Marsz Niepodległości został rozwiązany o godz. 16.42.

17.05

Na wysokości ambasady rosyjskiej siły prewencji policji zablokowały trasę marszu stając w poprzek jezdni.

16.54

Straż ochrony Marszu Niepodległości dostała polecenie otoczenia kordonem Kancelarii Premiera.

16.40

Jak podała policja, są osoby ranne, wśród nich dwaj policjanci. - Mamy do czynienia z kilkusetosobową grupą, która zachowuje się niezgodnie z prawem - powiedział insp. Sokołowski.

16.27

Sytuacja na ul. Skorupki została opanowana. Jaki mówi rp.pl insp. Mariusz Sokołowski, największe problemy sprawia 200-300 osobowa grupa bojówkarzy, która wywołuje zamieszki.

Kilkanaście osób zostało już zatrzymanych.

16.21

Na pl. Zbawiciela płonie tęcza

16.15

Przy ul. Skorupki spłonęły dwa samochody.

Jak potwierdził nam jeden z przedstawicieli organizatora marszu, squat został zaatakowany przez 200-osobową grupę zamaskowanych pseudokibiców, którzy wyrwali się ze środka marszu.

16.00

Bójka przy ul. Skorupki. Interweniuje policja. Mundurowi są obrzucani kamieniami i petardami przez uczestników Marszu Niepodległości. Ratownicy udzielają pomocy pierwszym poszkodowanym. Na miejscu pojawił się jeden z organizatorów Witold Tumanowicz nawołując do tego, by wrócić do manifestacji. Straż Marszu nawoływała "nie bójcie się ludzi w kominiarkach, bo to ludzie honoru!"

15.43

Część uczestników Marszu Niepodległości jest zamaskowana, niektórzy z nich używają materiałów pirotechnicznych : rac i petard. - Organizatorzy zostali pouczeni, że używanie materiałów pirotechnicznych jest niedozwolone - mówi nam Magdalen Łań, rzecznik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

15.35

Grupa zamaskowanych osób próbowała się przebić przez służbę porządkową marszu. Zostali jednak zatrzymani. W ich kierunku pobiegła kilkudziesięcioosobowa grupa uczestników zgromadzenia. Służbie porządkowej udało się utrzymać szyk marszu. Do incydentu doszło przy ul. Marszałkowskiej i ks. Skorupki. Od kilku miesięcy środowiska lewackie zajmują tam budynek byłej przychodni. W miejsce to przedarła się grupa narodowców - jak informuje TVP Info - doszło do bójki kilkudziesięciu osób.

15.27

Uczestnicy Marszu Niepodległości niosą szubienicę zrobioną z tektury z napisem "Norymberga za okrągły stół".

15. 22

Na scenie pod Pałacem Kultury, gdzie rozpoczął się Marsz Niepodległości przemawiają przedstawiciele stronnictw narodowych m.in. były senator Ryszard Bender.

Zgromadzeni krzyczą : "Bóg, Honor,Ojczyzna", "Cześć i chwała bohaterom", "Raz sierpem, ram młotem, czerwoną hołotę".

Marian Kowalski z ONR przywitał kibiców. - Bez Was, nie dalibyśmy rady - powiedział.

15. 20

Marsz prezydencki został zakończony pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent RP Bronisław Komorowski podziękował wszystkim za udział w marszu m.in. żołnierzom, potomkom Marszałka Piłsudskiego.

15.10

Czoło marszu prezydenckiego dociera do pomnika Marszałka Piłsudskiego. Po złożeniu wieńca pod pomnikiem Marszałka marsz zostanie zakończony.

 

15.07

Spod Pałacu Kultury rusza Marsz Niepodległości środowisk narodowych. Uczestniczy w nim kilkanaście tysięcy osób. Niemal każdy z uczestników zgromadzenia niesie flagi narodowe, niektórzy mają opaski biało - czerwone. Czoło marszu znajduje się już na rondzie Daszyńskiego. Ruch tramwajów i samochodów w centrum miasta został wstrzymany na polecenie policji.

14.57

Dziś wielki dzień. Zachowajmy się tak, żeby nie było na nas haka - mówi ze sceny Marian Kowalski z ONR i apeluje, by nagrywać ewentualne burdy, żeby udowodnić, że nie wywołują ich uczestnicy marszu.

 

14.46

Pod Pałacem Kultury zgromadziło się kilkanaście tysięcy osób - szacuje Witold Tumanowicz, jeden z organizatorów Marszu Niepodległości. Jego zdaniem wiele osób nie dojechała na marsz, bo "zbyt długo byli legitymowani przez policję i nie zdążyli na pociągi" - tłumaczy.

Pod Pałacem Kultury jest spokojnie. Przedstawiciele Ruchu Narodowego mają flagi państwowe, są też sztandary historyczne. Większość uczestników zgromadzenia stanowią młodzi ludzi.

14.44

Marsz prezydencki dociera do Belwederu. W Łazienkach Królewskich dla jego uczestników przygotowano gorący żurek i herbatę. Stoją tam też telebimy, aby ludzie mogli obejrzeć marsz.

14.29

Zamknięta jest ulica Marszałkowska przy rondzie Daszyńskiego. Wzdłuż ulicy stanął szpaler porządkowych Marszu Niepodległości. Ubrani są w pomarańczowe i zielone kamizelki. W pobliżu nie widać zwartych oddziałów policji. Uczestnicy marszu gromadzą się pod Pałacem Kultury. Jest ich zdecydowanie mniej niż w poprzednim roku. Nasz reporter szacuje uczestników zgromadzenia na kilka tysięcy osób. W grupie tej są narodowcy z flagami oraz kibice, którzy mają z sobą klubowe szaliki. Przez cały czas słychać huk petard. Uczestnicy zgromadzenia spalili flagę Rosji. Marsz Niepodległości ma ruszyć o godz. 15.

14.25

Czoło marszu prezydenckiego dociera już do placu na Rozdrożu. Prezydent złoży tam kwiaty przy pomniku Romana Dmowskiego. Na placu ustawione są plakaty informujące o KL Warschau.

14.00

Prezydent pozdrawia osoby, które na chodnikach obserwują marsz "Razem dla Niepodległej". Ludzie robią sobie zdjęcia z końmi ułanów. Nikt niestety nie złożył kwiatów pod pomnikiem Ronalda Reagana, byłego prezydenta USA.

Czym jest niepodległość?

13.48

Czoło marszu prezydenckiego znajduje się przy pomniku W. Witosa. Uczestnicy marszu zatrzymują się przy pomnikach Traktu Królewskiego: marszałka Piłsudskiego, prymasa Stefana Wyszyńskiego przed Kościołem Wizytek, Wincentego Witosa na Pl. Trzech Krzyży, Stefana "Grota" Roweckiego "Grota", na rogu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich, Ignacego Jana Paderewskiego w Parku Ujazdowskim i Romana Dmowskiego, u zbiegu Al. Szucha i Al. Ujazdowskich. Prezydent Bronisław Komorowski składa przed nimi wieniec od narodu.

13.42

"Chwała bohaterom, obrońcą Ojczyzny. Hańba zdrajcom, sprzedającym Polskę" - kilka osób stoi z takim transparentem na wysokości ul. Mysiej, w pobliżu budynku PAP.

13.34

Krakowskie Przedmieście jest pełne ludzi, którzy chcą zobaczyć marsz prezydencki. Z szacunków urzędu miasta Warszawy wynika, że na tej ulicy jest kilkanaście tysięcy osób. Na czele zgromadzenia jedzie historyczny czołg z wojny polsko - bolszewickiej. Ludzie wychodzą z pobliskich kawiarni, aby zobaczyć defiladę. Niektórzy machają chorągiewkami. - Pogoda jest piękna i piękny przemarsz - mówi pani Maria, którą spotkaliśmy na Krakowskim Przedmieściu. - Czołg wygląda pięknie, jest wspaniale odrestaurowany. Wygląda jak nowy - ocenia.

13.31

Po zakończeniu Biegu Niepodległości przywrócony został ruch kołowy na jego trasie – al. Jana Pawła II i al. Niepodległości w obu kierunkach, autobusy tylko w kierunku Mokotowa. Ruch szynowy jeszcze jest wstrzymany. W zawiązku z marszem Razem dla Niepodległej wstrzymano ruch szynowy i autobusowy na Al. Jerozolimskich – informuje Urząd Miasta st. Warszawy.

13.25

Na dworcu Centralnym jest grupa około 100 kibiców, którzy przyjechali z Bydgoszczy. Kolejnych 350 jedzie w tej chwili do stolicy z Kutna. Na ulicach Warszawy pełno jest policji. Co kilkadziesiąt metrów, w pobliżu marszu prezydenckiego stoją kilkuosobowe patrole policji.

13. 20

Premier Donald Tusk wziął udział i ukończył XXV Bieg dla Niepodległości. W czasie bieg miał na sobie białą koszulkę, inni uczestnicy mieli także czerwoni. Biegacze utworzyli symboliczną flagę narodową. W czasie biegu Tuskowi towarzyszyło kilku funkcjonariuszy BOR.

13.15

Na ul. Królewskiej rozpoczął się marsz "Razem dla Niepodległej". Uczestniczy w nim na razie kilkaset osób, ale dołączają się do niego widzowie. Na Nowym Świecie w pobliżu pomnika Kopernika grupa osób krzyczy : "A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści".

13.06

Na placu Piłsudskiego trwa defilada wojskowa. W rytm orkiestry wojskowej maszerują żołnierze z różnych formacji, za nimi idą grupy rekonstrukcyjne. Ulica Królewska została zamknięta. Żandarmeria Wojskowa formuje szyk, niebawem z tego miejsca ruszy marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej". Oprócz pary prezydenckiej weźmie w niej udział m.in. Ewa Kopacz, marszałek Sejmu, Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu i szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł.

13.05

W Ogrodzie Saskim odbywa się gra miejska "Drogi do wolności". Za to przy placu Piłsudskiego ma miejsce wielki piknik, stoją stoiska z flagami, balonikami, słodyczami i potrawami z grilla.

13.02

Pod Rotundą w Warszawie sprzedawane są rogale świętomarcińskie. Sztuka za 5 złotych.

13.00

Pod Pałacem Kultury zgromadziła się już grupa młodych ludzi w barwach klubów piłkarskich oraz z narodowym i flagami. Słychać huk petard. To z tego miejsca wyruszy o godz. 15 - Marsz Niepodległości - organizowany przez środowiska narodowe.

12.50

W XX wieku Polska dwa razy odzyskiwała niepodległość - w 1918 i w 1989 roku
- mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowych obchodów Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Komorowski dziękował za to, że "jak co roku 11 listopada oddajemy przed Grobem Nieznanego Żołnierza hołd bohaterom niepodległej Rzeczypospolitej". "Tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność Polski, tym, którzy budowali fundamenty suwerennego państwa" - podkreślił.

Jak zaznaczył, w XX wieku Polska dwa razy odzyskiwała niepodległość. - Dwa razy wybijaliśmy się na polską wolność - mówił prezydent.

Przypomniał, że 11 listopada 1918 roku Polska "wróciła na mapę Europy i znów stała się państwem, które trzeba było organizować, odbudowywać i chronić". - 4 czerwca 1989 roku Polska wróciła na mapę demokratycznych państw, których obywatele, decydując w wyborach, są ludźmi wolnymi. Ojczyzna znów stała się polskim państwem, które znów trzeba było organizować, odbudowywać i w dalszym ciągu chronić - mówił Komorowski.
- W 1918 roku i w 1989 roku Polska budowała swą gospodarkę na ruinach, budowała prędko, świadoma koniecznych reform i świadoma ich politycznych konsekwencji - dodał prezydent.

Jak podkreślił, twórcy niepodległej z 1918 roku nie zdołali ustrzec państwa przed tragedią II wojny światowej, ale "zdołali jednak w 20 lat odbudować państwo na tyle silne, że zachowało struktury nawet za czasów okupacji".

- Niepodległość odzyskana w 1918 roku przetrwała jako marzenie (...) Ta sama niepodległość i ta sama narodowa wolność została odzyskana dzięki wyborczemu zwycięstwu Solidarności 4 czerwca 1989 roku - powiedział Komorowski.

12.40

Prezydent RP Bronisław Komorowski zachęcał w czasie przemówienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza do udziału w marszu "Razem dla Niepodległej". - Podziwiajmy czołg, grupy rekonstrukcyjne. Idźmy razem, równym marszem - mówił. - Za tych, którzy nie zauważyli, że od 20 lat żyją w niepodległej Polsce.

Wspominał też zmarłego niedawno pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego. - Strata Mazowieckiego uwrażliwia nas na potęgę Święta Niepodległości - mówił.

12.15

Salut Narodowy

12.05

Gościem uroczystości jest prezydent Litwy Dalia Grybauskait?. Do niej adresowany jest jeden z nielicznych transparentów.

12.00

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęła się uroczysta zmiana warty. Piękna pogoda spowodowała, że obserwuje ją wielu warszawiaków.

11.49

W mieście można spotkać nielicznych sprzedawców symboli narodowych. Flagi kosztują od 5 do 40 zł. Nie ma kotylionów w barwach narodowych. W zeszłym roku cieszyły się umiarkowaną popularnością.

11.48

Pierwsi uczestnicy Biegu są już na mecie.

10.30

Przewodniczący SLD Leszek Miller złożył wieniec przed Bramą Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej. W dniu Święta Niepodległości nie sposób nie być w tym miejscu zroszonym krwią wielu polskich patriotów - mówił lider Sojuszu.

Miller zaznaczył, że Brama Straceń i Cytadela Warszawska to miejsce "zroszone krwią wielu polskich patriotów, którzy podjęli wiele lat temu walkę o wolność i zostali tutaj straceni". - Marcin Kasprzak, Stefan Okrzeja, Romuald Traugutt to tylko kilka nazwisk, które dla każdego Polaka są drogie - powiedział.

Wraz z Millerem wieniec przed Bramą Straceń złożył też m.in. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich. Miller przypomniał, że działa już społeczny komitet budowy pomnika Ignacego Daszyńskiego w Warszawie, którego pracami kieruje szefem jest właśnie Wenderlich. - Gabinet Daszyńskiego to pierwszy rząd wolnej Polski po I wojnie światowej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, najdalej za dwa lata, będziemy mogli złożyć wieniec pod pomnikiem tego wybitnego socjalisty, parlamentarzysty, polityka, który jako pierwszy w wolnej Polsce formował rząd - powiedział Miller.

11.11

Punktualnie o 11.11 wystartował Bieg Niepodległości. Trasę długości 10 km pokonuje w biało-czerwonych koszulkach ponad 11 tysięcy osób. Wśród nich jest premier Donald Tusk.

Przed wyruszeniem na trasę uczestnicy biegu odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

10.30

W Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Otrzymali je między innymi Jacek Bocheński i Tomasz Venclova. Czytaj więcej

10.05

Bp polowy WP Józef Guzdek podczas mszy w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela podziękował za bohaterstwo i krew przelaną przez tysiące polskich żołnierzy. Czytaj więcej

9.45

Google Doodle także zauważył dzisiejsze święto

9.30

Premier Donald Tusk na Twitterze o swoim udziale w Biegu Niepodległości

09.00

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się msza św. w intencji ojczyzny z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i pierwszej damy Anny Komorowskiej.

Mszy św. przewodniczy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Uczestniczą w niej m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, kapelani wojskowi Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, parlamentarzyści, generalicja WP i kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy stolicy.

08.55

Kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze złożyła delegacja Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Czytaj więcej

08.35

Prezydent Bronisław Komorowski złożył wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia. Prezydentowi towarzyszył minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Czytaj więcej

07.30

W niedzielę wieczorem w Warszawie odbył się marsz pamięci, który jest elementem organizowanych przez PiS obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody Święta Niepodległości PiS połączył z uczczeniem kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

- Polska niepodległość to wyzwanie stojące przed obecnym pokoleniem i trzeba mu sprostać - powiedział prezes Jarosław Kaczyński. Odpowiedzią na to wyzwanie - dodał - jest budowa "silnego polskiego państwa". Czytaj więcej

--

O wsparcie dla wojska i jego modernizacji apelował także w niedzielę szef MON Tomasz Siemoniak, przemawiając podczas uroczystego "Capstrzyku Niepodległości" w Warszawie. Podkreślił, że armia, zwłaszcza zawodowa, musi być blisko obywateli. Uroczystość, wzorowana na odbywających się w wigilię świąt narodowych przed II wojną światową, została zorganizowana przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i na niedawno wyremontowanym placu jego imienia. Czytaj więcej

07.20

Sprowadzony z Afganistanu legendarny czołg z czasów wojny polsko-bolszewickiej przejedzie ulicami Warszawy w Święto Niepodległości – po raz pierwszy o własnych siłach. Czytaj więcej

Tak wyglądała Warszawa 11 listopada rok temu...

07.15

W niedzielę i poniedziałek warszawscy samorządowcy rozdają flagi. Czytaj więcej

07.00

Dziś w stolicy odbędzie się 11 zgromadzeń publicznych: marsze patriotyczne, demonstracje i bieg uliczny. W czasie ich trwania wyłączony będzie ruch samochodów i tramwajów w centrum miasta.

Tego dnia w Warszawie odbędą się trzy duże imprezy: XXV Bieg Niepodległości, prezydencki marsz „Razem dla Niepodległej" oraz Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska prawicowe.

Bieg odbędzie się w godz. 11–15, ale już od godz. 8 wyłączony będzie ruch tramwajów w al. Jana Pawła II. Bieg odbędzie się na trasie od al. Jana Pawła II do Rakowieckiej.

O godz. 13.15 z ul. Królewskiej pod Belweder ruszy marsz prezydencki.  Wyłączone z ruchu będą ul. Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie, pl. na Rozdrożu i Belwederska.

Jak informuje urząd miasta, trzy zgromadzenia zgłosiły osoby związane z Obozem Narodowo-Radykalnym. Organizują one demonstracje w parku Agrykola (w godz. 10–20) i pod ambasadą Węgier przy ul. Chopina (w godz. 11.30–14).

Największą manifestacją zarejestrowaną przez ONR będzie Marsz Niepodległości. Manifestacja rozpocznie się o godz. 15 przed Pałacem Kultury. Uczestnicy przejdą na rondo Dmowskiego i dalej Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi do pl. na Rozdrożu.

Tego dnia odbędą się także niewielkie demonstracje, m.in. przeciwko przemocy stosowanej przez policję (przed komisariatem przy ul. Wita Stwosza) i przeciwko usunięciu dzieł Mickiewicza i Sienkiewicza z kanonu lektur (przy pomniku Piłsudskiego).

Odbędą się także pikniki oraz gry miejskie. Piknik niepodległościowy zostanie zorganizowany m.in. w parku militarnym w Rembertowie przy Akademii Obrony Narodowej. Muzeum Historii Polski organizuje VIII Przystanek Niepodległość, którego głównym elementem będzie gra „Drogi do wolności". Czytaj więcej

(Odśwież stronę, by zobaczyć aktualizacje)

67 zatrzymanych osób - to najnowszy bilans zamieszek  Warszawie.

Pozostało 100% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!