Jak Rosjanie weszli w posiadanie Krymu?
Rosjanie pojawiają się w końcu XVIII wieku i zaczyna się kolonizacja tego obszaru. Efektem tego jest migracja Tatarów krymskich, którzy wyjeżdżają głównie do imperium osmańskiego. Masowa fala emigracji nastąpiła w latach 60. XIX wieku. Tych fal było kilka, w rezultacie pod koniec XIX wieku Tatarzy stają się mniejszością na półwyspie, ale pozostają dominującą grupą w południowej części półwyspu – ten obszar był zdominowany przez ludność tatarską do końca II wojny światowej.
Co się wtedy stało?
18 maja 1944 roku dochodzi do masowej deportacji Tatarów krymskich, dwa tygodnie po tym, jak Krym został odbity z rąk Niemców. Jak się tłumaczy ?– z powodu masowej kolaboracji z Niemcami. Dla Tatarów było ?to sprawą bardzo bolesną, bo zdecydowanie większa część Tatarów walczyła po stronie radzieckiej czy w oddziałach partyzanckich na Krymie. Zaczęło się masowe osiedlanie ludności rosyjskiej na Krymie i w II połowie XX wieku dochodzi do zmiany proporcji etnicznych. Pod koniec istnienia ZSRR, kiedy władza staje się na tyle słaba, że mogą wrócić, Tatarzy zaczynają wracać na Krym.
A jaki jest stosunek Tatarów do Ukraińców?
Tatarzy, nawet przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, popierali proces zbliżenia Ukrainy z UE, widząc w tym dla siebie szansę na wzmocnienie praw mniejszości. Popierali też państwowość ukraińską od początku lat 90. Dziś, gdy Krym uniezależnia się od Kijowa, Tatarzy mogą pozostać sami przeciwko większości rosyjskiej, która jest wrogo nastawiona do ich postulatów wzywających do przyznania im rekompensaty za mienie utracone w 1944 roku. ?Ich sytuacja może się więc pogorszyć.