W ten sposób ich mieszkańcy oddadzą hołd poległym i zamordowanym w Warszawie w 1944 roku. Uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu powstania już się rozpoczęły. Zaplanowano około 250 wydarzeń.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich zaapelowali o udział w nich. – W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa – mówi Trzaskowski.

1 sierpnia o godzinie „W" zawyją syreny. Przy pomnikach i miejscach związanych z powstaniem złożone zostaną kwiaty. W ramach akcji Muzeum Powstania Warszawskiego „Wolność łączy" wolontariusze i harcerze w 250 miejscach stolicy będą rozdawali znaki kotwiczek. O godz. 20.30 w parku Wolności MPW odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".

Tego dnia o godz. 14 u zbiegu ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej odsłonięty zostanie mural poświęconemu batalionowi Zaremba-Piorun. Z kolei na Wiśle odbędzie się spływ kajakowy.

2 sierpnia na placu Zamkowym o godz. 10 odbędzie się koncert „Piosenka dla Małego Powstańca". Na warszawskiej Woli zaplanowano m.in. pokaz historyczny z kinem w ciężarówce Chevrolet z czasów powstania, będzie też możliwość przejażdżki samochodem White 1916 r. i gra miejska na skwerze Lacherta, ponadto koncert piosenki powstańczej, otwarcie skweru „Sierpnia 1944".

Apel powstańców

– Kiedy wybuchła wojna, byliśmy wszyscy bardzo młodzi. Ale przez okupację szybko dorośliśmy. Widzieliśmy łapanki, rozstrzeliwania. W miarę czasu zdawaliśmy sobie sprawę, że nic nie jest dla nas ważniejsze niż być wolnymi – wspomina Jerzy Mindziukiewicz ze Związku Powstańców Warszawskich.

– Dla nas bez względu na wiek i pochodzenie, te dni są ważne. Dla wszystkich jednakowo. Dla powstańców jest w tym coś pięknego, że możemy się spotkać, przypomnieć sobie jak było, gdzie walczyliśmy – dodała Halina Jędrzejewska.

Zaapelowali oni „do wszystkich warszawianek, warszawiaków i osób goszczących" w Warszawie, aby na dźwięk syren zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

W parku przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli wmurowano w czwartek kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci, która ma dokumentować rzeź Woli i powstańcze losy cywilów.

– Większość ofiar pochowanych w tym miejscu, w kurhanie i zbiorowych mogiłach, pozostaje bezimienna. Chcemy, aby to miejsce było symboliczne. Znajdą się w niej nazwiska ponad 100 tysięcy ofiar – powiedział Rafał Trzaskowski.

W tubie, którą wmurowano w fundament, umieszczono m.in. opaski powstańcze Wandy Traczyk-Stawskiej ps. Pączek i Haliny Kieroń ps. Irka, zdjęcia pierwszych stron ogólnopolskich dzienników i monety.

Polityczne spotkania

30 lipca o godz. 11 na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie powstańców z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Zostało zaproszonych 250 powstańców z rodzinami. Będzie to najprawdopodobniej pierwsze spotkanie obydwu polityków od ubiegłorocznej kampanii wyborczej.

Ze specjalnego wydania „Kuriera Wolskiego" wynika, że w uroczystościach upamiętniających rzeź Woli weźmie zaś udział ambasador Niemiec. – Chcę, by wszyscy obywatele Polski dowiedzieli się, że Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności za ówczesne zbrodnie. Cieszyłbym się niezmiernie, gdyby wszyscy Polacy wiedzieli, że jesteśmy świadomi cierpień ofiar II wojny światowej – każdej pojedynczej ofiary – stwierdził Arndt Freytag von Loringhoven.

Hołd pomordowanym mieszkańcom Woli zostanie oddany 5 sierpnia o godz. 18 na rogu ul. Leszno i Solidarności, a o godz. 19. wyruszy Marsz Pamięci.