– Płaca na pewno jest bardzo ważnym motywem zmiany pracy. Jeśli proponuję komuś nowe stanowisko, to zarobki stawia zazwyczaj na pierwszym miejscu – mówi „Rz” Maciej Kowaluk, head hunter.
Z badań GfK Polonia dla „Rz” wynika, że 42 proc. badanych, którzy zmienili pracę, zrobiło to z powodu niskiej pensji w poprzednim miejscu zatrudnienia. [wyimek]Tylko 14 proc. respondentów zmieniło pracę, bo pracodawca ich zwolnił[/wyimek]
Częściej jednak ankietowani deklarowali, że dostali lepszą propozycję (56 proc.). – I nie musi tu chodzić o finanse – zauważa dr Ewa Wójtowicz, psycholog pracy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. – Coraz częściej zwracamy uwagę np. na możliwość rozwoju w nowej pracy czy atmosferę w firmie – wylicza dr Wojtowicz.
– Kluczową rolę zaczyna odgrywać planowanie własnej kariery. Jeśli jakaś osoba na obecnym stanowisku pracy przestała się rozwijać, szuka zajęcia, które pozwoli jej zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności – mówi „Rz” Łukasz Gajewski, doradca ds. kariery z serwisu Lookus.pl. Ale przyznaje, że z dwóch porównywalnych stanowisk zdecydowana większość osób wybiera ofertę lepiej płatną.
14 proc. respondentów przyznaje, że zostało zwolnionych z pracy. 67 proc. twierdzi, że sami zdecydowali o zmianie zajęcia. – Zwłaszcza młodzi Polacy chętnie zmieniają pracę. Problem pojawia się z wiekiem, i to nie dlatego, że ludzie nie chcą zmieniać pracy, ale dlatego, że nie dostają już tylu propozycji – mówi Kowaluk.