Jak styl liczy się w polityce

Ocena z zachowania: Polacy najwyżej punktują premiera Donalda Tuska, najgorzej – posłankę PiS Beatę Kempę. Trzy kolejne miejsca za premierem także przypadły posłom Platformy Obywatelskiej

Aktualizacja: 28.07.2008 14:32 Publikacja: 28.07.2008 07:02

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Politycy mają mieć przede wszystkim wyrazisty język wypowiedzi i być skutecznymi. Za te cechy ceni ich odpowiednio 17 i 16 proc. Polaków pytanych przez GfK Polonia dla „Rz”.

Co ósmy Polak zwraca uwagę, czy polityk ma umiejętność zawierania kompromisów. Co dziewiąty – czy twardo broni swojego zdania. Dopiero co 25. Polak ceni polityków za dobre maniery.

Mimo to badani ułożyli listę dżentelmenów polskiej polityki. Otwiera ją premier Donald Tusk, który zdaniem 50 proc. dba w swej działalności politycznej o zachowanie manier.

Trzy kolejne miejsca za liderem PO zajmują czołowi politycy tej partii: szef MSZ Radosław Sikorski (wskazało go 36 proc. respondentów), marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (33 proc.) i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (32 proc.). Zdaniem respondentów i tak zachowują się najlepiej, choć w Internecie pełno jest ostrych wypowiedzi tych polityków (np. Komorowski porównał Jarosława Kaczyńskiego do Goebbelsa).

Sam lider PiS, też znany z ostrych wypowiedzi (takich jak ta, że „oni stoją tam, gdzie stało ZOMO”), zajmuje w rankingu dopiero 14. miejsce, bo jego maniery docenia tylko 15 proc. Polaków. Lepiej oceniany jest Lech Kaczyński – pochwala go 24 proc. Daje to prezydentowi 11. miejsce, choć jego wypowiedzi wchodzą wręcz do języka popkultury (żeby wspomnieć słynne „spieprzaj dziadu”, jakie w 2002 r. rzucił do nagabującego go pijanego mężczyzny).

Czy wyborcy uznali to właśnie za przejaw skuteczności i twardej obrony, które cenią? Być może. Ale znamienne jest jednak to, że między byłym premierem i obecnym prezydentem – na 12. miejscu – uplasował się w rankingu nieco już zapomniany były lider UPR Janusz Korwin-Mikke. Choć ten liberał często używał słów typu „kretyńskie” i „bandyta” oraz wykazał się wyjątkową nieskutecznością we wprowadzaniu swej partii do Sejmu.

Najwyższe, bo 6. miejsce w rankingu z polityków PiS zajął Zbigniew Ziobro. Zdaniem 29 proc. respondentów ma dobre maniery, mimo że powiedział o lekarzu „ten pan już nikogo nie zabije”, a zarzutu zabójstwa pacjenta sąd nie uznał.

Najgorzej respondenci ocenili dwie kobiety – Barbarę Kempę, byłą wiceminister sprawiedliwości, a dziś uważaną za agresywną posłankę PiS w sejmowej komisji śledczej ds. zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. Szef tej komisji, raczej spokojny poseł Sojuszu Ryszard Kalisz zajął 10. miejsce.

Ale jego partyjna koleżanka, posiadaczka charakterystycznego głosu Joanna Senyszyn, uplasowała się tuż przed Beatą Kempą.

– Polacy potraktowali to jak ranking popularności. Na przykład Lech i Jarosław Kaczyńscy, znani z tego, że są miłośnikami dobrych manier, bardzo dżentelmeńscy wobec kobiet, znaleźli się na dość odległych pozycjach, bo Polacy przestali ich lubić – uważa politolog Marek Migalski.

Barbara Mach

1. Donald Tusk, premier, lider PO (50 % głosów)

2. Radosław Sikorski, szef MSZ, poseł PO (36 %)

3. Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu, PO (33 %)

4. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, PO (32 %)

5. Waldemar Pawlak, wicepremier, lider PSL (30 %)

6. Zbigniew Ziobro, poseł PiS (29 %)

7. Marek Jurek, Prawica Rzeczypospolitej (28 %)

7. Jarosław Kalinowski, wicemarszałek Sejmu, PSL (28 %)

9. Jan Rokita, były poseł PO (27 %)

10. Ryszard Kalisz, poseł SLD (Klub Lewica) (26 %)

11. Lech Kaczyński, prezydent RP (24 %)

12. Janusz Korwin-Mikke, były prezes UPR (19 %)

13. Julia Pitera, minister, posłanka PO (18 %)

14. Jarosław Kaczyński, lider PiS, były premier (15 %)

14. Ewa Kopacz, minister zdrowia, PO (15 %)

16. Ludwik Dorn, poseł PiS (14 %)

16. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości (14 %)

16. Anna Fotyga, Kancelaria Prezydenta (14 %)

19. Zbigniew Wassermann, poseł PiS (13 %)

19. Michał Kamiński, prezydencki minister (13 %)

21. Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu, PO (12 %)

22. Grzegorz Napieralski, lider i poseł SLD (10 %)

22. Andrzej Lepper, szef Samoobrony (10 %)

24. Joanna Senyszyn, posłanka SLD (9 %)

25. Beata Kempa, posłanka PiS (5 %)

Politycy mają mieć przede wszystkim wyrazisty język wypowiedzi i być skutecznymi. Za te cechy ceni ich odpowiednio 17 i 16 proc. Polaków pytanych przez GfK Polonia dla „Rz”.

Co ósmy Polak zwraca uwagę, czy polityk ma umiejętność zawierania kompromisów. Co dziewiąty – czy twardo broni swojego zdania. Dopiero co 25. Polak ceni polityków za dobre maniery.

Pozostało 90% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać