Pierwsza ofiara powodzi

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi na południu Polski. Ciało mężczyzny znaleziono na brzegu rzeki Wielopolki we wsi Brzeziny.

Aktualizacja: 26.06.2009 21:57 Publikacja: 26.06.2009 11:08

Pierwsza ofiara powodzi

Foto: Fotorzepa, Krz Krzysztof Łokaj

Przeczytaj o sytuacji w poszczególnych regionach kraju - [link=http://www.rp.pl/artykul/178622,325609_Alarmy_i_pogotowia_przeciwpowodziowe_na_poludniu_Polski.html]Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe na południu Polski [/link]

— Ciało mężczyzny strażacy znaleźli zatrzymane na drzewie — poinformował Bogusław Drozd ze straży pożarnej w Ropczycach. Najprawdopodobniej jest mieszkańcem Brzezin w powiecie ropczycko - sędziszowskim. W ostatniej chwili strażakom udało się ocalić dwójkę dzieci, które przed wodą ratowały się uciekając na strych domu.

To efekt potężnej burzy, która wczoraj po południu i w nocy przeszła nad Podkarpaciem. Najbardziej ucierpiały miejscowości w powiecie ropczycko-sędziszowskim, brzozowskim, dębickim, leskim i strzyżowskim. Zalanych zostało kilkaset domów, dróg oraz linii kolejowych. Poważnie utrudnienia występują na drodze krajowej A4 w Ropczycach.

[srodtytul]Wielopolka wyrządza szkody[/srodtytul]

Najwięcej szkód spowodowała rzeka Wielopolka w Ropczycach i okolicy. W centrum Ropczyc woda sięgała ponad metra. Zalanych zostało ponad tysiąc budynków w mieście oraz wiele gospodarstw w okolicznych wsiach. Część miasta przez wiele godzin pozbawiona była prądu. W Brzezinach ewakuowano kilkanaście najbardziej poszkodowanych rodzin. W sumie w całym powiecie ewakuowano ponad 500 osób, którym pośpiesznie zorganizowano noclegi w szkołach i świetlicach. Rano zaczęli wracać do domów. Wójt gminy Wielopole szacuje, że straty sięgają kilku milionów złotych.

Również w Zawadce pod Dębicą woda zniszczyła drogę krajową A4. Nurt rzeki zniszczył tam kilka gospodarstw i porwał dwie krowy. Przez kilka godzin zupełnie odcięta od świata była wieś Stobierna. Równie dramatyczna była sytuacja w powiecie brzozowskim. W okolicach Leska w Bieszczadach spadł grad wielkości śliwek. Doszczętnie zniszczone zostały uprawy rolne. Kolejną noc pod niebem spędzili mieszkańcy gminy Tyrawa Wołoska w Bieszczadach. Pierwszy horror przeżyli w nocy ze środy na czwartek, gdy po nagłych ulewnych deszczach mały potoczek Tyrawka zamienił się w rwącą rzekę. Woda zniszczyła większość mostków, uszkodziła drogę w Rawce i podmyła wiele zabudowań. Ostatniej nocy nad gminą przeszła kolejna nawałnica, dokonując dalszych zniszczeń.

W nocy wojewoda podkarpacki ogłosił alarm powodziowy w czterech powiatach: dębickim, ropczycko-sędziszowskim, brzozowskim i strzyżowskim. W nocnej akcji uczestniczyło 130 jednostek straży pożarnej oraz blisko tysiąc strażaków zawodowych i ochotników. Na pomoc wezwano też dwa oddziały wojska wojska z ciężkim sprzętem, a także ratowników WOPR.

Od rana sytuacja powodziowa na Podkarpaciu się stabilizuje, deszcze przestały padać i obniża się poziom wód w rzekach. Obradujący w Rzeszowie Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego skierował na najbardziej poszkodowane tereny służby sanitarno-epidemiologiczne.

[srodtytul]Komisja oceni skutki powodzi[/srodtytul]

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że zwróci się do szefa komisji spraw wewnętrznych i administracji, aby jak najszybciej zwołał posiedzenie komisji, która zajęłaby się oceną skutków powodzi.

Rano przerwy w obradach Sejmu i zwołania posiedzenia Konwentu Seniorów domagał się poseł PiS Kazimierz Moskal. Polityk argumentował, że należy "poruszyć problem powodzi, która dotyka południową część Polski" i "zobowiązać rząd do podjęcia pilnych działań w celu wyeliminowania jej skutków".

Po krótkiej rozmowie z szefem klubu PiS Przemysławem Gosiewskim, marszałek Komorowski poinformował, że zwróci się do szefa komisji spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego (PO), aby "w trybie jak najpilniejszym zwołał posiedzenie komisji w sprawie oceny skutków powodzi".

[srodtytul]PiS wezwał rząd do działań... [/srodtytul]

Posłowie PiS domagają się od rządu wsparcia finansowego dla miejscowości dotkniętych powodzią. Skrytykowali skreślenie przez minister rozwoju regionalnego inwestycji związanych z ochroną przeciwpowodziową z listy projektów priorytetowych, które miały być finansowane ze środków unijnych.

- Okazuje się, że w sytuacji kryzysowej rządu tak naprawdę nie mamy - ocenił na konferencji prasowej w Sejmie sekretarz generalny PiS, wiceprzewodniczący komisji administracji i spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Jego zdaniem, minister spraw wewnętrznych i administracji powinien jak najszybciej uruchomić "wszystkie mechanizmy zarządzania antykryzysowego, a także środki finansowe, które ma w swoim budżecie". - Oczekuję uruchomienia pomocy finansowej dla samorządów - powiedział poseł PiS.

[srodtytul]... a rząd już zareagował[/srodtytul]

- Od poniedziałku może ruszyć wypłata zasiłków dla powodzian - poinformował wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna, który wizytuje teren zalanej gminy Ropczyce w województwie podkarpackim.

- Jesteśmy gotowi od poniedziałku uruchomić środki finansowe, także zasiłki dla ludzi, którzy będą składali wnioski, którzy są poszkodowani w tej powodzi - zapewnił Schetyna.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli szybko zakończyć akcję ratowniczą i przejść do pomocowej, wypłacać zasiłki - mówił Schetyna. Podkreślił, że nie będzie problemu z brakiem pieniędzy. - Dysponuję rezerwą finansową w MSWiA, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska - powiedział wicepremier. Zaznaczył jednak, że najpierw trzeba oszacować starty.

Schetyna dodał, że na zalanych terenach rozmawiał z poszkodowanymi mieszkańcami, ale też lokalnymi władzami i służbami ratunkowymi, którym podziękował za "skuteczne" reagowanie.

[srodtytul]Prezydent też obiecuje pomoc[/srodtytul]

Kancelaria Prezydenta przeznaczy 100 tys. zł na usuwanie skutków powodzi - zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.

- Weźmiemy na siebie pomoc w przywróceniu do stanu używalności sześciu szkół ponadgimnazjalnych w Ropczycach. Uzgodniliśmy ze starostą kwotę 100 tys. zł. Możemy od razu rozpocząć to przedsięwzięcie - powiedział Stasiak po objeździe okolicznych miejscowości, które najbardziej ucierpiały wskutek ulew.

[srodtytul]PO odwołuje wyjazdowe posiedzenie[/srodtytul]

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski poinformował, że - ze względu na trudną sytuację powodziową na Podkarpaciu - zostało odwołane wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Platformy w Rawie Mazowieckiej. Na obszar dotknięty powodzią na Podkarpaciu udaje się wicepremier Grzegorz Schetyna.

Chlebowski poinformował na konferencji prasowej, że o odwołaniu posiedzenia klubu wnioskowali posłowie wybrani w okręgach dotkniętych powodzią. - Dlatego podjąłem decyzję o zlikwidowaniu wyjazdowego posiedzenia klubu - dodał.

Celem wyjazdowego spotkania posłów miała być integracja, podsumowanie dorobku parlamentarzystów przed wakacjami oraz rozmowa o najbliższych planach klubu. Na posiedzeniu miał się pojawić premier Donald Tusk, wicepremier Grzegorz Schetyna oraz ministrowie.

Przeczytaj o sytuacji w poszczególnych regionach kraju - [link=http://www.rp.pl/artykul/178622,325609_Alarmy_i_pogotowia_przeciwpowodziowe_na_poludniu_Polski.html]Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe na południu Polski [/link]

— Ciało mężczyzny strażacy znaleźli zatrzymane na drzewie — poinformował Bogusław Drozd ze straży pożarnej w Ropczycach. Najprawdopodobniej jest mieszkańcem Brzezin w powiecie ropczycko - sędziszowskim. W ostatniej chwili strażakom udało się ocalić dwójkę dzieci, które przed wodą ratowały się uciekając na strych domu.

Pozostało 92% artykułu
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej