- Na terenach dotkniętych powodzią dużych opadów nie należy się spodziewać - uspokajał szef MSWiA Jerzy Miller. [wyimek][b][link=http://rp.pl/powodz]rp.pl/powodz [/link]- najświeższe informacje o zmieniającej się sytuacji [/b][/wyimek]
Mimo to sytuacja na zalanych terenach w okolicy Tarnobrzegu i Sandomierza wygląda bardzo źle. W wielu małych miejscowościach ludzie są uwięzieni w górnych partiach zalanych budynków. Trwa ewakuacja z udziałem motorówek, amfibii i śmigłowców, ale nie do wszystkich udało się jeszcze dotrzeć. - Czekamy na pomoc od rana - skarżyła się na antenie TVN 24 jedna z mieszkanek wsi Sokolniki.
[srodtytul] Rozkopywanie wałów, by woda mogła opaść[/srodtytul]
Trwa obrona wału na innej rzece w tym regionie - Łęgu. Prawdopodobnie przekopana zostanie część wału wiślanego w okolicach Zalesia Gorzyckiego, żeby woda, która przelewa się przez wał, mogła także wracać do koryta. Wówczas wał na rzece Łęg powinien się utrzymać, co uchroni same Gorzyce przed zalaniem.
Na Śląsku w zalanej wodą dzielnicy Czechowic-Dziedzic zdesperowani mieszkańcy rozkopali wał przeciwpowodziowy. Dzięki kilkumetrowej wyrwie woda szybciej wróci do koryta rzeki. Na razie obniżył się poziom rzeki Iłownica, ale woda nie zeszła z osiedla. Na miejscu pracowała koparka, a policja i straż miejska nie reagowały. Służby zareagowały po monitach, ale operator koparki nie został ujęty. Poszukuje go policja.