Akcja feministek: zasłonić pomnik Romana Dmowskiego

Policyjny szpaler oddzielił w środę otaczających warszawski pomnik Romana Dmowskiego od Porozumienia 11 Listopada. W Święto Niepodległości będzie kilkadziesiąt wieców, marszów i imprez

Aktualizacja: 10.11.2011 07:54 Publikacja: 10.11.2011 06:48

Feministka z Żelbetonu nawoływała do zasłonięcia pomnika Romana Dmowskiego

Feministka z Żelbetonu nawoływała do zasłonięcia pomnika Romana Dmowskiego

Foto: Rzeczpospolita, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Sześćdziesięciu mężczyzn ubranych na czarno i z czapkami Legii stanęło pod pomnikiem. Vis-a-vis mieli kolorowy tłum dziewczyn w wiankach, maskach kotków i tygrysków. To feministki z Żelbetonu, które zasłaniały pomnik idola Młodzieży Wszechpolskiej organizującej Marsz Niepodległości. Porozumienie chce go zablokować.

Przed wiecem oficer policji pytał przedstawiciela otaczających pomnik: – Jest pan w stanie zapewnić, że nie będzie przemocy? – Tak. Ale proszę nas szczelnie oddzielić od nich – wskazał na dziewczyny, nad którymi górował King Kong na szczudłach.

Czytaj także w Życiu Warszawy Online

Funkcjonariusze zrobili kordon. Gdy kotki zaczęły bębnić sambę, usłyszały spod pomnika: „Idźcie się leczyć pedały" na przemian z „Roman Dmowski wyzwoliciel Polski". – Nie zgadzam się na profanację pomnika. Nie jestem za żadną blokadą, ale jeśli dochodzi do czegoś takiego, to będziemy blokować – mówił Jan Wójcicki, który w klapę marynarki miał wpięty szczerbiec – symbol Obozu Narodowo-Radykalnego.

Feministki  kolorowymi balonikami zasłoniły jednak pomnik.

Dwa oblicza święta

W piątek 11 listopada podczas Marszu Niepodległości  oraz wiecu jego przeciwników trzeba spodziewać się dużych utrudnień w ruchu. Pomiędzy godz. 12 a 22 zamykane dla samochodów będą: Marszałkowska od pl. Konstytucji do ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskie i Ujazdowskie oraz pl. Na Rozdrożu.  Środowiska antyfaszystowskie zarejestrowały zgromadzenia na trasie prawicowego Marszu Niepodległości: na rogu ulic Marszałkowskiej i Pięknej w godz. 11.30 – 20 i przy Marszałkowskiej nieopodal KFC w godz. 11 – 20.

Będzie też koncert „Kolorowa Niepodległa" zorganizowany przez „Krytykę Polityczną" na rogu Wilczej i Marszałkowskiej od godz. 12. Zgromadzenia te są zaplanowane nieopodal pl. Konstytucji, na którym o godz. 15 zbiorą się narodowcy. Po przemowach ruszą pod pomniki Dmowskiego i Piłsudskiego. O godz. 12 Obóz Wielkiej Polski złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, a potem ruszy na pl. Konstytucji. Zaprosił Unię Stowarzyszeń i Organizacji Ameryki Łacińskiej (USOPAŁ), narodowców ze Słowacji Slovenskie Hnutie Obrody oraz serbskich z Serbskij Narodnyj Pokret 1389.

Z okazji Święta Niepodległości odbędą się też dziesiątki innych imprez. O godz. 11.11 siedem tysięcy biegaczy wystartuje w Biegu Niepodległości.

10-kilometrowa trasa wiedzie al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości. Ruch w al. Jana Pawła II od ronda „Radosława" do Stawki będzie wyłączony już od godz. 7, a potem wyłączany na trasie biegu.

Defilady i gry miejskie

O godz. 12 odbędzie się uroczysta zmiana warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Po jej zakończeniu Traktem Królewskim w trakcie historycznej defilady przemaszeruje ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu i z uzbrojeniem z lat 1920

–1945, przejadą też samochody, pojazdy, motocykle i ponad

80 koni. Po  godz. 13 defilada ruszy z pl. Piłsudskiego, przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i ok. godz.  14.30 dotrze do Muzeum Wojska Polskiego.

W tym czasie wyłączony z ruchu zostanie Trakt Królewski na odcinku od ul. Królewskiej do ronda de Gaulle'a. Czasowo, na okres przemarszu rekonstruktorów, zostanie wstrzymany ruch samochodowy i tramwajowy w Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Wojska Polskiego.

Muzeum Historii Polski przygotowało m.in. grę miejską „Paluchem po mapie" (godz. 11, ul. Senatorska 35). Od godz. 10 do 14 w namiocie na pl. Teatralnym wyświetlane będą filmy dokumentalne.

Na warsztaty i koncerty zapraszają Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Niepodległości .

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej