Ważny krok w kierunku legalizacji związków homoseksualnych w Urugwaju zrobił Senat. Wczoraj za zatwierdzeniem przepisów przyjętych Izbę Reprezentantów w grudniu głosowało 23 senatorów. Przeciw było ośmiu. Teraz projekt ustawy z poprawkami trafi z powrotem do izby niższej Zgromadzenia Narodowego.
Drugi taki kraj w Ameryce Płd.
Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, Urugwaj stanie się drugim - po Argentynie - krajem Ameryki Południowej i dwunastym na świecie, który zalegalizował tzw. małżeństwa homoseksualne.
- To wykracza poza problemy osób homoseksualnych. To prawo, w którym każdy ma takie same prawa i obowiązki - komentował deputowany rządzącej koalicji Frente Amplio, Federico Grana.
Procedowana ustawa pozwala parom, zarówno hetero jak i homoseksualnym, decydować o tym, czyje nazwisko ma pierwszeństwo w nadaniu go dziecku. - To kwestia wolności wyboru ludzi i sprawiedliwości - ocenił senator Rafael Michelini. - Wolności, ponieważ państwo nie powinno regulować tego, kto z kim może się żenić. Sprawiedliwości, ponieważ jeśli para zawrze małżeństwo poza granicami kraju, to po powrocie do Urugwaju powinno być ono uznane - dodał.
Kościół krytykuje
Nowe prawo określa również zasady, na których pary mogą zdecydować się na zapłodnienie metodą in vitro, eliminuje także słowa "mąż" i "żona", zastępując je neutralnymi płciowo "umawiającymi się stronami".