Wallström wielokrotnie podkreślała zasługi Kurdów w walce z Państwem Islamskim (IS). Wyzwolenie Kobane przez siły kurdyjskie oznacza, że terroryzm IS można pokonać - mówiła pani Minister.
Należy podkreślić, że jest to pierwsze tego typu oświadczenie kraju europejskiego w kwestii niezależnego Kurdystanu. Jak się okazuje w przypadku Szwecji, niejedyne.
Warto przypomnieć, że Margot Wallström miała przyjechać w drugiej połowie stycznia do Izraela na uroczystości upamiętniające Raoula Wallenberga zamordowanego przez Sowietów, szwedzkiego dyplomatę, który ratował Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Wizytę odwołano. W październiku zeszłego roku, pierwszą międzynarodową decyzją rządu Stefana Löfvena była zapowiedź uznania niepodległości Palestyny. Po tej zapowiedzi doszło do czasowego odwołania ambasadora Izraela w Szwecji. Awigdor Lieberman, szef izraelskiej dyplomacji powiedział nawet, że Szwecja opuściła Izrael, tak jak Zachód Czechosłowację w 1938 roku.
We wspomnianym przemówieniu na forum szwedzkiego parlamentu Wallström także wspomniała kwestię palestyńską, zaznaczając, że jej, jak i Szwecji w tej sprawie stanowisko jest jasne, i nadszedł czas aby zmienić politykę wobec Bliskiego Wschodu zaczynając od omówienia kwestii niezależności Kurdystanu.