Siedzący w areszcie Włodzimierz Karpiński zostanie europosłem

Były sekretarz Warszawy i minister w rządzie PO-PSL zostanie zwolniony z aresztu jeśli przyjmie zwolniony przez Krzysztofa Hetmana mandat w europarlamencie. To przypadek bez precedensu.

Publikacja: 18.10.2023 14:55

Władysław Karpiński

Władysław Karpiński

Foto: Albert Zawada, PAP

Aresztowany w lutym Włodzimierz Karpiński – jak wskazuje polityczna arytmetyka – zostanie europosłem. Do Sejmu wszedł bowiem Krzysztof Hetman, obecny europoseł PSL.

Wybory 2023: Dlaczego po wyborach do Sejmu Włodzimierz Karpiński został europosłem?

– Poseł Hetman przyjmuje mandat do Sejmu – potwierdził „Rzeczpospolitej” Miłosz Motyka, rzecznik PSL. Miejsce w Parlamencie Europejskim powinna zająć posłanka Joanna Mucha, która w wyborach do PE była tuż za Hetmanem, ale do Brukseli się nie wybiera. Następny w kolejności był poseł Riad Haidar, który zmarł w maju tego roku.

Czytaj więcej

Do Sejmu wchodzą parlamentarzyści z zarzutami prokuratorskimi

W wyborach do PE czwarte miejsce na liście Koalicji Europejskiej zajął Włodzimierz Karpiński, były wiceminister skarbu rządów PO-PSL. I to jemu przypada miejsce w PE.

– Przyjęcie mandatu przez Włodzimierza Karpińskiego – o ile nastąpi – będzie jego osobistą decyzją. W tym momencie za jest wcześnie na podawanie w tym zakresie informacji – mówi nam jego obrońca prof. Michał Królikowski.

Jest to sytuacja nienormalna, wręcz kuriozalna. Na panu Karpińskim ciążą poważne zarzuty, nie jest on człowiekiem, który powinien trafić do europarlamentu

Prrof. Antoni Kamiński z PAN, były szef polskiego oddziału Transparency International

W jakiej sprawie podejrzany jest nowy europoseł, Włodzimierz Karpiński?

Karpiński jest podejrzany w tzw. aferze śmieciowej o przyjęcie 5 mln zł łapówki od firmy, która zajmowała się odbiorem i utylizacją śmieci w stolicy. Były skarbnik Warszawy od końca lutego siedzi w areszcie. Jeśli zostanie europosłem automatycznie otrzyma również ochronę immunitetową – musi wyjść na wolność, a zgodę na jego powtórne zatrzymanie musi wydać Parlament Europejski. Takiego przypadku nie było jeszcze w historii polskiego parlamentaryzmu.

Jest to sytuacja nienormalna, wręcz kuriozalna. Na panu Karpińskim ciążą poważne zarzuty, nie jest on człowiekiem, który powinien trafić do europarlamentu. Ale formalnie rzecz ujmując, dopóki nie ma wyroku, to jest niewinny. Blokowanie mu drogi do europarlamentu byłoby krzywdzeniem go – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Antoni Kamiński z PAN, były szef polskiego oddziału Transparency International. I zwraca uwagę, że immunitet poselski działa zbyt szeroko, tymczasem powinien być zawężony do spraw związanych ze sprawowaniem mandatu.  

Aresztowany w lutym Włodzimierz Karpiński – jak wskazuje polityczna arytmetyka – zostanie europosłem. Do Sejmu wszedł bowiem Krzysztof Hetman, obecny europoseł PSL.

Wybory 2023: Dlaczego po wyborach do Sejmu Włodzimierz Karpiński został europosłem?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości