Sondaż: Jak Polacy oceniają start Roberta Bąkiewicza z list PiS?

"Jak ocenia Pani/Pan pojawienie się Roberta Bąkiewicza na listach wyborczych PiS?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 10.09.2023 06:42

Robert Bąkiewicz podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2022 r.

Robert Bąkiewicz podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2022 r.

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Robert Bąkiewicz wystartuje w wyborach parlamentarnych z ostatniego miejsca na liście PiS w okręgu 17 obejmującego m.in. Radom. Bąkiewicz jest na liście kandydatem Suwerennej Polski.

Politycy PiS dystansują się od Roberta Bąkiewicza

Od kandydatury Bąkiewicza dystansowali się w ostatnich dniach nawet niektórzy politycy i osoby związane z PiS.

- Nigdy bym nie umieścił go na listach wyborczych - mówił w TVN24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Andrzej Zybertowicz. - Ja bym na niego nie głosował, gdybym był w Radomiu - mówił z kolei polityk PiS, minister-członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber. - Nie musimy głosować na pana Bąkiewicza - przekonywała z kolei Jadwiga Emilewicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Czytaj więcej

Andrzej Zybertowicz o Robercie Bąkiewiczu: Nigdy bym nie umieścił go na listach wyborczych

W sierpniu "Rzeczpospolita" informowała, że prokuratura zbada, czy Bąkiewicz nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Pod koniec lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia nakazał prokuraturze wszczęcie postępowania w sprawie demonstracji przed Pałacem Prezydenckim z 2018 roku, z udziałem Roberta Bąkiewicza, w czasie której skandował on m.in. „nie przepraszam za Jedwabne!”. Zdaniem sądu Bąkiewicz mógł nawoływać do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Z kolei w październiku 2021 roku Bąkiewicz, w trakcie demonstracji na rzecz obecności Polski w UE na Placu Zamkowym, zagłuszał wystąpienie m.in. weteranki powstania warszawskiego, Wandy Traczyk-Stawskiej. W reakcji na zachowanie Bąkiewicza żołnierka Armii Krajowej krzyknęła w stronę Bąkiewicza: "Milcz głupi chłopie! Milcz! Milcz chamie skończony!".

Pojawienie się Roberta Bąkiewicza na listach wyborczych PiS negatywnie ocenia połowa osób z wykształceniem wyższym

W marcu 2023 roku Bąkiewicz został skazany na rok ograniczenia wolności za atak na aktywistkę znaną jako "babcia Kasia". Do ataku doszło 25 października 2020 roku podczas demonstracji Strajku Kobiet, zorganizowanego po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa do aborcji. W czasie protestu Bąkiewicz był wśród osób broniących dostępu do kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, a babcia Kasia, czyli Katarzyna Augustynek, miała zostać m.in. przez niego zrzucona ze schodów.

Czytaj więcej

Sąd: Robert B., lider środowisk narodowych winny ataku na Babcię Kasię

W latach 2017-2023 Bąkiewicz był prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości - ale z tego stanowiska został odwołany 19 lutego 2023 roku. Choć Bąkiewicz nie uznał wyników głosowania, odwołanie go ze stanowiska potwierdził sąd.

Sondaż: Pozytywnie start Roberta Bąkiewicza z list PiS ocenia 9,1 proc. badanych

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają pojawienie się Roberta Bąkiewicza na listach PiS.

9,1 proc. badanych oceniło obecność Bąkiewicza na listach PiS pozytywnie.

43,6 proc. respondentów ocenia obecność Bąkiewicza na listach PiS negatywnie.

47,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Ponad połowa badanych z miast powyżej 200 tys. mieszkańców negatywnie ocenia pojawienie się Roberta Bąkiewicza na listach wyborczych PiS. Podobnego zdania są osoby o dochodach powyżej 5000 zł (56%) i w wieku powyżej 50 lat (51%). Pojawienie się Roberta Bąkiewicza na listach wyborczych PiS negatywnie ocenia połowa mężczyzn i osób z wykształceniem wyższym - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5-6 września 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Robert Bąkiewicz wystartuje w wyborach parlamentarnych z ostatniego miejsca na liście PiS w okręgu 17 obejmującego m.in. Radom. Bąkiewicz jest na liście kandydatem Suwerennej Polski.

Politycy PiS dystansują się od Roberta Bąkiewicza

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Sondaż: Pod czyimi rządami Polska byłaby bezpieczniejsza? PO wygrywa z PiS
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Wybory
Co się jeszcze wydarzy w kampanii wyborczej?
Wybory
Roman Giertych. Wszystkie twarze mecenasa, który walczy w okręgu z Kaczyńskim
Wybory
Lewica w Wiedniu o mieszkaniach. "Skończymy w Polsce z eldorado deweloperów"
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Wybory
Trzaskowski: Kampania PiS oparta tylko na szczuciu, manipulacji i kłamstwie
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej