Ryszard Petru proponuje wyższy wiek emerytalny dla kobiet i niższy dla mężczyzn

Były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru zaproponował, by podnieść wiek emerytalny dla kobiet w Polsce i obniżyć dla mężczyzn, wprowadzając przy tym zachęty do dłuższej pracy. Były poseł nie ujawnił, czy będzie startował w wyborach parlamentarnych 15 października.

Publikacja: 25.08.2023 12:45

Ryszard Petru

Ryszard Petru

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Ryszard Petru, ekonomista, założyciel i były przewodniczący partii Nowoczesna był w piątek w Radiu Zet pytany, czy wystartuje w wyborach.

- To politycy muszą się określić. Ja będę robił to, co robiłem dotychczas, czyli będę punktował błędy zarówno gospodarcze PiS-u, jak i Konfederacji - odparł. - Ostatnio uważam, że udało mi się przyczynić - może skromnie, ale zawsze - do spadku notowań Konfederacji, mam nadzieję, że będą długotrwałe, a nie krótkoterminowe. Będę to dalej robił - dodał.

Czytaj więcej

Wybory 2023. Poseł Konfederacji: Ekipa Kaczyńskiego i Morawieckiego musi odejść

Ryszard Petru w wyborach? "Propozycje się pojawiają"

- To od polityków zależy, czy uważają, że powinienem startować z miejsca na listach wyborczych, które daje szansę na kontynuację takiej ogólnopolskiej kampanii, czy też nie - oświadczył były poseł, który zasiadał w Sejmie w latach 2015-2019.

- Mogę powiedzieć tylko tyle: różnego rodzaju propozycje się pojawiają, ale na tym etapie nie chciałbym niczego deklarować. Mogę zadeklarować jedno, że do końca kampanii, do 15 października będę bardziej aktywny, niż dotychczas w obszarach, w których dotychczas byłem aktywny - powiedział.

Na pytanie, z kim rozmawiał o swym ewentualnym starcie w wyborach i czy z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem, Ryszard Petru odmówił odpowiedzi mówiąc, że nie będzie zdradzał "kuchni politycznej, bo tak się nie robi". Dopytywany o kwestię jego startu w wyborach powtórzył, że "ta decyzja zależy od polityków".

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Były rzecznik PiS zostanie szefem Gabinetu Prezydenta Dudy

Ryszard Petru opowiada się za zwycięstwem obecnej opozycji w nadchodzących wyborach. - Uważam, że dzisiaj strategia "wszystkie ręce na pokład" byłaby strategią optymalną - ocenił.

Pytany o kwestię startu w wyborach do Sejmu były lider Nowoczesnej powiedział, że "rozmowy cały czas różnego rodzaju trwają". - Ale mam wrażenie, że jestem samotny w tej walce - dodał. Według niego, opozycja powinna iść do wyborów "szeroką ławą". - Jeżeli będzie tylko koncentracja na Donaldzie Tusku, to się nie uda wygrać wyborów - ocenił Petru.

Petru o Kołodziejczaku: Nowe pokolenie buntowników rolnych

Były poseł był też w Radiu Zet pytany o lidera Agrounii, Michała Kołodziejczaka, który znalazł się na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

- Pan Michał działa w obszarze wiejskim - odparł. Na pytanie, czy Kołodziejczak pomoże KO, Ryszard Petru odpowiedział, iż ciężko mu to ocenić.

- Uważam, że to jest sympatyczny, bardzo zaangażowany człowiek (...). To jakby już takie nowe pokolenie zupełnie tych buntowników rolnych, można powiedzieć. Racjonalne, bo to rolnictwo się bardzo zmieniło, to nie jest rolnictwo w kaloszach tylko bardzo zmechanizowane itd. - powiedział Petru.

Czytaj więcej

Kołodziejczak: Trzeciej kadencji PiS na wsi nie wytrzymamy

- On ma swoją agendę. Nie jestem pewny, co w okresie najbliższych 6-7 tygodni jeszcze się pojawi. To jest szansa i zagrożenie jednocześnie, bo on jest bardzo wyrazisty i bardzo ma jednoznaczny stosunek w kwestiach rolnych - mówił.

Wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn

Były poseł został także w rozmowie z Radiem Zet zapytany, czy podniesienie wieku emerytalnego po wyborach parlamentarnych to dobry kierunek.

- Jestem zwolennikiem równego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Mamy bardzo duży rozjazd jeżeli chodzi o oczekiwaną długość życia między kobietami a mężczyznami - odpowiedział.

Czytaj więcej

Marek Borowski o odwołaniu panelu symetrystów na Campusie Polska: Ubolewam

Ryszard Petru zauważył, że w Polsce przeciętnie kobiety żyją "dużo dłużej" niż mężczyźni.

- Najważniejsze - wspólny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Propozycja - 62 (lata - red.), ale za każdy dodatkowy rok pracy na emeryturze bardzo istotna podwyżka świadczenia, żeby ludzie mieli świadomość, że się opłaca dłużej pracować, żeby to się bardzo istotnie przekładało na wyższą emeryturę - powiedział oceniając, że "trzeba poprzez zachęty promować dłuższą pracę".

Czytaj więcej

Jacek Karnowski: Polska może stać się republiką węgiersko-białoruską

Petru podkreślił, przytaczając dane z 2021 roku, że średnia długość życia mężczyzn w Polsce to mniej niż 72 lata, a w przypadku kobiet blisko 80 lat.

- Jak długo kobieta pobiera średnio emeryturę? Prawie 20 lat. Mężczyzna - 7 - zaznaczył. - Dlatego jeden wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn i bardzo mocne zachęty do pracy dłużej - przekonywał.

Ryszard Petru, ekonomista, założyciel i były przewodniczący partii Nowoczesna był w piątek w Radiu Zet pytany, czy wystartuje w wyborach.

- To politycy muszą się określić. Ja będę robił to, co robiłem dotychczas, czyli będę punktował błędy zarówno gospodarcze PiS-u, jak i Konfederacji - odparł. - Ostatnio uważam, że udało mi się przyczynić - może skromnie, ale zawsze - do spadku notowań Konfederacji, mam nadzieję, że będą długotrwałe, a nie krótkoterminowe. Będę to dalej robił - dodał.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu