Mariusz Błaszczak na koniec kadencji zwiększa budżet na nagrody. Dodatkowych niemal 200 mln zł

We wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak podjął decyzję o zmianie decyzji budżetowej na rok 2023. Na nagrody i zapomogi dla żołnierzy zawodowych przewidziano niemal 200 mln zł więcej niż wcześniej.

Publikacja: 08.11.2023 15:46

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS)

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W środę Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej pojawił się wpis informujący o decyzji szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie budżetu na 2023 rok.

W zamieszczonym dokumencie czytamy, że decyzja w sprawie zmiany budżetu zapadła we wtorek, 7 listopada.

W nowym budżecie zmianie uległ fundusz na nagrody i zapomogi dla żołnierzy zawodowych. Obecnie przewiduje on 299 mln 993 tys. złotych, w tym 279 mln 211 tys. zł na nagrody i 20 mln 782 tys. zł na zapomogi.

W poprzednim budżecie z 17 lutego tego roku łącznie na nagrody i zapomogi przewidziano 103 mln zł, w tym 83 mln zł na nagrody i 20 mln zł na zapomogi.

MON

Błaszczak chwali się podpisaniem umowy o wartości 20 mld zł

Również we wtorek minister obrony narodowej na swoim profilu w mediach społecznościowych informował o podpisaniu nowej umowy dotyczącej zakupu ponad 1000 rakiet CAMM ER oraz ponad 100 wyrzutni.

"Jej wartość przekracza 4 mld funtów (ok. 20 mld złotych). Umowa obejmuje również szeroki transfer technologii zapewniający produkcję rakiet i wyrzutni w Polsce" - informował szef MON.

Budowa wielkiej armii

Przed wyborami MON planował niemal podwoić liczebność wojska – do 300 tys. żołnierzy.

Z danych resortu obrony narodowej wynika, że pod bronią jest dziś 172,5 tys. osób. Celem jest jednak armia 300-tys. Ma się ona składać z 200 tys. żołnierzy zawodowych, 50 tys. żołnierzy WOT oraz 50 tys. z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Czytaj więcej

Ile będzie nas kosztowała wielka, 300-tysięczna armia

Ile będzie kosztowało utworzenie 300-tys. armii? W MON "Rzeczpospolita" usłyszała, że jest to informacja niejawna. Ale można próbować ją oszacować. Ogółem wydatki z budżetu państwa na obronę narodową w 2022 r. to ok. 58 mld zł, z czego 14,1 mld zł to wydatki osobowe przy liczebności armii sięgającej 163,1 tys. żołnierzy. Dodatkowo 10,5 mld zł to wydatki bieżące na utrzymanie armii (w tym na zakup usług i materiałów, wyposażenia, sprzętu i uzbrojenia, energii czy żywności).

– Jeśli potrzeba ok. 140 tys. dodatkowych żołnierzy, i przy założeniu, że każdemu trzeba zapłacić ok. 6 tys. zł brutto, to mamy co najmniej 9,8 mld zł dodatkowych wydatków rocznie – szacuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole BP. 

W środę Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej pojawił się wpis informujący o decyzji szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie budżetu na 2023 rok.

W zamieszczonym dokumencie czytamy, że decyzja w sprawie zmiany budżetu zapadła we wtorek, 7 listopada.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Znad Rosji nad Polskę wleciał obiekt powietrzny. Armia informuje, czym on jest
Wojsko
"Zdarzenie lotnicze": MiG-29 leciał nisko i uszkadzał dachy w okolicach wsi Szaleniec
Wojsko
Padły strzały na białoruskiej granicy. Iranka trafiła do szpitala z urazem oka
Wojsko
Korpus obrony cywilnej. Kto wejdzie w jego skład? MON odsyła do MSWiA
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Wojsko
"Batalion" Polaków zgłosił się do wojska w dniu pogrzebu Mateusza Sitka
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży