Ewakuacja Polaków z Izraela. Wojskowe samoloty Hercules w drodze

Wojskowe Herculesy wyleciały do Izraela, by ewakuować Polaków - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Aktualizacja: 08.10.2023 18:41 Publikacja: 08.10.2023 18:07

Samolot C-130 Hercules

Samolot C-130 Hercules

Foto: mblaszczak / X

Szef resortu obrony narodowej poinformował o sprawie na platformie X (dawniej Twitter).

"Wojskowe Herculesy wyleciały do Izraela, by ewakuować naszych rodaków. Będziemy tam tak długo, jak będzie tego wymagała sytuacja" - oświadczył. "W operacji Neon biorą udział najlepsi polscy piloci. W gotowości pozostaje także zespół medyczny wojsk specjalnych" - dodał Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej

"Izrael jest w stanie wojny". Po ataku Hamasu oficjalna decyzja Gabinetu Bezpieczeństwa

Samoloty C-130E Hercules to amerykańskie samoloty transportowe o napędzie turbośmigłowym. W ramach bezzwrotnej pożyczki na cele wojskowe pierwsza z takich maszyn trafiła na lotnisko w Powidzu w 2009 r. Herculesy są w wyposażeniu 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Ewakuacja Polaków z Izraela

Wcześniej szef MON mówił, iż z informacji resortu wynika, że ok. 200 polskich turystów oczekuje na powrót z Izraela do Polski, w tym dzieci (wycieczka szkolna z Chełma). - Wszyscy zostaną zabrani do Polski - zapewniał Mariusz Błaszczak. Dodał, że jeśli zaistnieje taka konieczność, ustanowiony zostanie most ewakuacyjny.

- Rozmawiamy na ten temat z Grecją. Jeśli będzie taka konieczność, to Herculesy mogą zabierać polskich turystów z Izraela do Grecji, a z Grecji samoloty CASA do Polski - tłumaczył.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: W Izraelu seria ataków terrorystycznych, a nie wojna

Minister obrony narodowej tłumaczył też, dlaczego samoloty typu Hercules zostały wybrane do misji ewakuacji Polaków z Izraela. - Te samoloty mają odpowiednie systemy ostrzegania i reagowania przed atakiem.  Piloci Herculesów mają odpowiednie doświadczenie, żeby lądować w sytuacjach trudnych - podkreślał.

- Jest przygotowany także zespół medyczny z wojsk specjalnych. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby szybko i sprawnie zapewnić powrót do domu polskim turystom, którzy obecnie przebywają w Izraelu - zapewniał Mariusz Błaszczak informując, że przygotowane do wylotu są dwa samoloty typu Hercules.

- Jeżeli będzie taka potrzeba, to będziemy liczbę samolotów zwiększać, tudzież utworzymy most ewakuacyjny przy użyciu gościnności ze strony greckiej, wtedy zaangażujemy samoloty transportowe typu CASA, do tego, żeby przewieźć polskich turystów do Polski - zapowiadał minister obrony narodowej.

Czytaj więcej

ISW: Rosja wykorzysta atak Hamasu na Izrael przeciw Ukrainie

Izrael w stanie wojny

W niedzielę Gabinet Bezpieczeństwa premiera Benjamina Netanjahu ogłosił, że Izrael jest w stanie wojny. Decyzja została podjęta po ataku Hamasu, w wyniku którego zginęło co najmniej kilkaset osób. Podjęta w nocy z soboty na niedzielę decyzja oficjalnie upoważnia Izrael do "podejmowania znaczących działań militarnych". "Wojna, która została narzucona państwu Izrael poprzez morderczy atak terrorystyczny ze Strefy Gazy, rozpoczęła się wczoraj o godzinie 06:00" - brzmi komunikat.

Po ataku Hamasu na Izrael siły izraelskie rozpoczęły odwetowe naloty na Strefę Gazy. Według najnowszych doniesień mediów z Izraela, do tej pory po stronie izraelskiej liczba ofiar wynosi 600. Według źródeł palestyńskich, w Stefie Gazy zginęło ponad 300 osób. Liczba rannych po obu stronach jest liczona w tysiącach.

Czytaj więcej

Wymiana ognia na granicy izraelsko-libańskiej. Hezbollah bierze odpowiedzialność

Atak Hamasu na Izrael

W sobotę rano Hamas ze Strefy Gazy wystrzelił tysiące rakiet na miasta w środkowym i południowym Izraelu. W tym samym czasie palestyńscy bojownicy przedostawali się na tereny izraelskie drogą lądową, morską i powietrzną.

Wieczorem w sobotę rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) ogłosił, że izraelska armia odzyskała kontrolę nad większością przygranicznych społeczności w Gazie, infiltrowanych przez bojowników Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

Szef resortu obrony narodowej poinformował o sprawie na platformie X (dawniej Twitter).

"Wojskowe Herculesy wyleciały do Izraela, by ewakuować naszych rodaków. Będziemy tam tak długo, jak będzie tego wymagała sytuacja" - oświadczył. "W operacji Neon biorą udział najlepsi polscy piloci. W gotowości pozostaje także zespół medyczny wojsk specjalnych" - dodał Mariusz Błaszczak.

Pozostało 92% artykułu
Wojsko
Koniec postępowania wobec gen. Gromadzińskiego. SKW odcina go od informacji niejawnych
Wojsko
Problemy z rekrutacją do uczelni wojskowych. MON walczy z wiecznymi studentami
Wojsko
Ustalenia w sprawie zabójstwa na granicy. Sprawca może uciec do Syrii
Wojsko
SKW składa zawiadomienie na byłego szefa MON
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Wojsko
Filmowe opowieści o weteranach misji zagranicznych