Aktualizacja: 13.12.2024 04:18 Publikacja: 11.05.2023 17:20
Foto: PAP/Tomasz Gzell
Mariusz Błaszczak przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, które jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. Stało się tak, gdy trzy tygodnie temu w lesie we wsi Zamość koło Bydgoszczy została znaleziona rakieta manewrująca, według nieoficjalnych informacji Ch-55, która może przenosić ładunki jądrowe. Nie doszło do eksplozji, nie znaleziono na miejscu ładunków wybuchowych.
Błaszczak poinformował, że 16 grudnia 2022 r. wojsko wiedziało o obiekcie w polskiej przestrzeni powietrznej, który może być rakietą. Zapewnił, że działania Centrum Operacji Powietrznych były prawidłowe. Powiedział, że informację o rakiecie Dowództwo Operacyjne otrzymało od strony ukraińskiej. Podniesiono gotowość bojową sił powietrznych, poinformowano Amerykanów i w powietrze wzbiły się samoloty polskie i amerykańskie. Zdaniem Błaszczaka Centrum Operacji Powietrznych zadziałało prawidłowo. – Wojsko nawiązało współpracę ze stroną ukraińską i amerykańską i właściwie uruchomiono procedury współpracy sojuszniczej – zapewnił. Dowódca Operacyjny w miejsce gdzie spadł pocisk skierował jednak tylko patrol policji, a działania poszukiwawcze z użyciem śmigłowca zostały przeprowadzono tylko 19 grudnia, a potem ich zaniechano. Błaszczak, twierdzi, że nie dostał wniosku w sprawie skierowania w ten rejon Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania rakiety. I przede wszystkim miał zastrzeżenia do działań dowódcy operacyjnego.
Nie tylko prokuratura, ale też wojsko próbuje wyjaśnić, jak w lesie koło Bydgoszczy znalazł się „niezidentyfikowany obiekt wojskowy”. Jednak zamiast rozjaśniać obraz, zaciemnia, co niestety daje powód do spekulacji lub co najmniej stawiania pytań.
„Obiekt wojskowy” z lasu koło Bydgoszczy skompromitował państwo. Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że ze wstępnych ustaleń Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych wynika, iż znaleziony obiekt to rosyjski pocisk Ch-55.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
We Wrocławiu rozpoczyna się szkolenie z zarządzania kryzysowego, które poprowadzą Wojska Obrony Terytorialnej we współpracy z ekspertami Akademii Sztuki Wojennej. Armia pokazuje system informatyczny Jaśmin, który dotychczas służył siłom zbrojnym.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Po upadku reżimu Baszara Asada 46 Syryjczykom, którzy przebywają w Polsce, zawieszono wydanie decyzji o przyznaniu ochrony. Co z nimi dalej? Nie wiadomo. W tym roku blisko pół tysiąca Syryjczyków złożyło u nas wniosek o azyl.
Silna Europa i silne relacje transatlantyckie byłyby wzmocnieniem dla Donalda Trumpa. Zaś słaba Unia, skonfliktowana z Trumpem, będzie na rękę jego największym rywalom, czyli Moskwie i Pekinowi – analizuje politolog prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Wyłaniają się zarysy planu Donalda Trumpa zakończenia wojny na Ukrainie - pisze "Wall Street Journal". Trump chciałby, aby to europejskie wojska nadzorowały zawieszenie broni.
Hucznie ogłoszony program Kremla zastąpienia zagranicznych samolotów pasażerskich własną produkcją okazał się wydmuszką. Od początku agresji Putina na Ukrainę rosyjski przemysł lotniczy był w stanie wyprodukować 7 samolotów ze 108, które obiecał narodowi Putin.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził gotowość do odbycia kolejnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem, pomimo braku pozytywnego wyniku poprzedniej rozmowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas