Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 08.07.2019 15:44 Publikacja: 08.07.2019 14:52
Foto: mat. pras. Departamentu Obrony USA, / DOD / st. sierż. Sean M. Worrell
Według "NYT", natowskie systemy przeciwrakietowe miałyby zostać zmodernizowane tak, by zyskać zdolność zestrzeliwania nowo rozmieszczonych rosyjskich pocisków średniego zasięgu, zdolnych do przenoszenia ładunku nuklearnego. Dotychczas Sojusz Północnoatlantycki utrzymywał, że jego obrona przeciwrakietowa dotyczy zagrożeń spoza regionu, np. Iranu. Zmiana w deklarowanych celach, zdaniem "NYT", rozwścieczyłaby Rosję.
Dyskusje w NATO o nowych krokach w sprawie obrony przeciwrakietowej są na bardzo wczesnym etapie - napisał "NYT". Rzeczniczka Sojuszu zaprzeczyła, by trwały badania wykonalności modernizacji systemu obrony balistycznej. Jednak sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg ogłosił niedawno, że NATO rozważa utworzenie systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Do podjęcia decyzji w tej sprawie potrzeba zgody wszystkich 29 państw członkowskich.
Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy ze Sztabem Generalnym WP pracuje nad nowym programem ochotniczego powszechnego szkolenia wojskowego, który będzie dostępny dla wszystkich Polaków. Jak może wyglądać?
Wiceminister obrony Cezary Tomczyk umieścił na platformie X stanowczą odpowiedź na poranny wpis byłego ministra obrony Mariusza Błaszczaka. „Z niemieckiej prasy dowiadujemy się, że MON może anulować kontrakty zbrojeniowe zawarte z USA” - napisał Błaszczak. Szybko odpowiedział mu wiceminister obrony, wytykając wątpliwości, o których pisała prasa.
Nasza obecność fizyczna, wojskowa na Ukrainie na dziś jest absolutnie wykluczona. My w ogóle nie wiemy, jaka będzie konstrukcja potencjalnego pokoju, dlatego zawsze ten element trzeba przedstawiać w taki sposób. Zdecydowane stanowisko dzisiaj jest takie, że „nie” - powiedział szef BBN gen. Dariusz Łukowski.
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wypowiadają Konwencję Ottawską, która mówi o zakazie używania min przeciwpiechotnych. O decyzji tej poinformował litewski resort obrony.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Prokuratura wszczęła śledztwo, w którym przyjrzy się działaniom szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły, kilku wysokiej rangi oficerów i byłego wiceministra obrony w rządzie PiS Wojciecha Skurkiewicza - informuje tvn24.pl. Śledztwo dotyczy zakupu dla Wojsk Obrony Terytorialnej siedziby w Nowym Sączu.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Były rzecznik resortu obrony Bartłomiej M. i pięć innych osób odpowie za aferę w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Przed warszawskim sądem okręgowym ruszył właśnie proces w tej sprawie. Spółka mogła stracić kilka milionów złotych.
We wpisie, opublikowanym na koncie Jarosława Kaczyńskiego w serwisie X, wezwano do wzięcia udziału w marszu, który odbędzie się w kwietniu w Warszawie. „Jest dziś wiele powodów, aby zademonstrować” – czytamy.
Tegoroczny marsz osób LGBT w Warszawie odbędzie się tuż po wyborach i już wiadomo, że jeśli wygra je Rafał Trzaskowski, będzie pierwszym w historii prezydentem elektem, który weźmie w nim udział. Taką deklarację złożyła członkini jego sztabu.
Czy Sławomir Mentzen – kandydat Konfederacji, który w ostatnim czasie zyskuje w sondażach – ma szanse na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich? Oto, co na ten temat uważają Polacy.
Nowy sondaż przeprowadzony na zlecenie RMF FM wskazuje, że ponad połowa Polaków i Polek „zdecydowanie” bądź „raczej” nie skorzysta z zapowiadanego przez Donalda Tuska dobrowolnego szkolenia wojskowego.
Nie będzie referendum w sprawie odwołania ze stanowiska Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia. Pomysłodawcom akcji referendalnej z SOS Wrocław nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów. Tymczasem w Zabrzu mieszkańcy pójdą do urn 11 maja, by zdecydować, czy chcą pozostawić na stanowisku prezydent oraz Radę Miasta.
Najnowszy sondaż prezydencki opublikowany przez CBOS nie przynosi poważnych zmian w poparciu dla kandydatów.
Ponad 30 lat temu doskonale wpisaliśmy się w globalny system ustanowiony przez USA, co zapewniło nam cywilizacyjny skok, ale i rozleniwiło. Teraz czas przebudzić się ze snu. To może mieć dla nas… bardzo pozytywne konsekwencje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas