Reklama

Brak odszkodowania przez lukę w prawie

Niekonstytucyjny jest brak rekompensaty za szkody wynikłe z bezprawnych orzeczeń, które nie kończą postępowania sądowego. Niezgodny z konstytucją jest także brak drogi odwoławczej od takich orzeczeń

Aktualizacja: 02.04.2008 08:02 Publikacja: 02.04.2008 04:34

Tak stwierdził 1 kwietnia 2008 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. SK 77/06)

.

TK uznał, że konstytucję narusza przepis kodeksu postępowania cywilnego (art. 424

1

), który daje prawo do odszkodowania za bezprawne działanie władzy publicznej tylko wówczas, gdy niezgodne z prawem orzeczenie kończy postępowanie sądowe. Ponieważ pomija on orzeczenia niekończące sprawy, TK usunął z tekstu przepisu słowa „kończącego postępowanie w sprawie”. W efekcie prawo do wyrównania szkody za błędne orzeczenie będzie przysługiwać zarówno w wypadku orzeczeń, które postępowanie sądowe kończą, jak i tych, które go nie kończą.

Reklama
Reklama

Małgorzata K. zaskarżyła przewlekłość postępowania sądu rejonowego prowadzącego jej sprawę, ale sąd wyższej instancji skargę oddalił. Pani K. stwierdziła wówczas, że oddalenie skargi było niezgodne z prawem, a ponadto przyniosło jej stratę majątkową, gdyż uniemożliwiło odzyskanie wpisu sądowego. Winę ponosi przepis k.p.c. o odszkodowaniach tylko za bezprawne orzeczenie sądu kończące postępowanie.

W swoim wniosku do TK Małgorzata K. napisała, że konstytucja każdemu przyznaje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez władzę publiczną i że należy unieważnić przepis, który znaczną grupę poszkodowanych pozbawia tego prawa, naruszając przy okazji zasadę równości.

Brak drogi odwoławczej od niezgodnych z prawem wyroków, które nie kończą postępowania, zakwestionowali także przedstawiciel Sejmu poseł Stanisław Chmielewski i prokurator Marek Sadowski z Prokuratury Krajowej.

Trybunał uznał, że skarga Małgorzaty K. jest zasadna, bo zaskarżone unormowanie narusza istotę prawa do wynagrodzenia za szkody wyrządzoną przez władzę i zamyka drogę do dochodzenia tego prawa w wypadku orzeczenia niekończącego postępowania w sprawie. – Nic nie uzasadnia takiego zróżnicowania poszkodowanych przez bezprawne wyroki – uzasadniał orzeczenie TK sędzia sprawozdawca Janusz Niemcewicz.

Tak stwierdził 1 kwietnia 2008 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. SK 77/06)

TK uznał, że konstytucję narusza przepis kodeksu postępowania cywilnego (art. 424

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama