Chodzi o przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BA992C48C931F893CE296EC251A9CB39?id=294152]znowelizowanego 5 grudnia 2008 roku kodeksu postępowania cywilnego, które wchodzą w życie 1 lipca tego roku (DzU z 2008 r. nr 234, poz. 1571)[/link]. Nowela zmienia również podstawy zwrotu lub odrzucenia pism procesowych w sprawach gospodarczych.
[srodtytul]Zawodowi pełnomocnicy[/srodtytul]
Zawodowi pełnomocnicy (adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy) mają obowiązek uiszczania od wnoszonych przez nich pism w sprawach cywilnych opłat sądowych w wysokości stałej lub stosunkowej na zasadzie samoobliczenia, tj. bez wezwania sądu (art. 1302; ten i dalsze przepisy bez podania ich źródła oznaczają k.p.c.).
We wskazanym przepisie został uchylony § 3, wskutek czego zawodowy pełnomocnik nie będzie już zobowiązany do opłacania bez wezwania środków odwoławczych lub środków zaskarżenia, tzn. apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, zarzutów od nakazu zapłaty, skargi na orzeczenie referendarza sądowego. Dotyczyć to będzie także skargi na czynności komornika [b](uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r., III CZP 96/06).[/b]
Pozostanie obowiązek uiszczania bez wezwania opłat od pozostałych pism wnoszonych przez zawodowych pełnomocników, które w razie nieopłacenia podlegają zwrotowi (art. 1302 § 1). Odnosi się to przede wszystkim do pism wszczynających postępowanie w sprawie (pozew lub wniosek w postępowaniu nieprocesowym), różnego rodzaju wniosków składanych w toku lub po zakończeniu sprawy (np. o klauzulę wykonalności) lub innych pism, które podlegają opłatom. W dalszym ciągu istnieć będzie możliwość poprawienia błędu, tzn. uzupełnienia brakującej opłaty w terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pisma, ze skutkiem od daty pierwotnego jego wniesienia (art. 1302 § 2).