Pozwy zbiorowe nie tylko za powódź

Sandomierzanie zapowiadają grupowy proces. Chcą go też zarażeni żółtaczką oraz Izba Książki. Nowa procedura rusza 19 lipca

Aktualizacja: 02.07.2010 05:00 Publikacja: 02.07.2010 01:49

Pozwy zbiorowe nie tylko za powódź

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Zapowiadany przez sandomierzan pozew o odszkodowania za skutki powodzi z pewnością nie będzie jedyny. Potwierdza on jednak prognozy, że nowe narzędzie używane będzie zwłaszcza przeciwko państwu.

[srodtytul]Co przyniosą nowe regulacje[/srodtytul]

– Przywieziemy do sądu pozew przeciwko ministrowi zdrowia złożony przez ok. 400 osób (lista się wydłuża) zarażonych w placówkach służby zdrowia wirusem HCV (groźna odmiana żółtaczki) przez podawanie leku wycofanego już na świecie z obrotu – mówi „Rz” adwokat Małgorzata Szczypińska-Kozioł.

Próba ugodowego rozwiązania sporu nie przyniosła skutku, czekali więc dwa lata na możliwość złożenia pozwu zbiorowego. Żądane zadośćuczynienia to 200 tys. zł na każdego poszkodowanego.

– Możemy się spodziewać pozwów osób dotkniętych wadliwymi, nierzadko bezprawnymi decyzjami organów administracji z lat PRL. Przede wszystkim obawiamy się, że przesiedleńcy niemieccy żądający odszkodowań za mienie pozostawione w Polsce (których roszczenia z etycznego i społecznego punktu widzenia są mocno wątpliwe) uzyskali kolejny instrument prawny – wskazuje Lech Obara, prawnik ze Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi.

Prokuratoria Generalna, która będzie występować w takich sprawach po stronie pozwanego Skarbu Państwa, nie obawia się nowych regulacji (patrz opinia).

Inaczej przedsiębiorcy:

– Uważam, że [b]najwięcej pozwów będzie w sprawach konsumenckich. Na pewno rozwiną się kancelarie prawnicze specjalizujące się w pozwach zbiorowych[/b] – przewiduje Katarzyna Urbańska, prawniczka PKPP Lewiatan.

O niektórych już jest głośno: władze Polskiej Izby Książki podjęły inicjatywę sekcji wydawców publikacji elektronicznych i chcą złożyć pozew zbiorowy przeciw portalowi Chomikuj.pl. Zarzucają mu pirackie oferowanie zdigitalizowanych książek (utworów).

Nie wiadomo jeszcze, jak długa będzie lista skarżących wydawców, a tym bardziej poszkodowanych twórców, oraz na ile wyliczą ryczałtowe odszkodowanie, ale pozew z pewnością tuż po wakacjach zostanie złożony – powiedział „Rz” Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki.

[srodtytul]Wspólne roszczenia[/srodtytul]

Ustalenia jednakowego dla wszystkich uczestników pozwu zbiorowego odszkodowania wymaga procedura, ale mogą się podzielić na grupy i w ramach grup je ujednolicić.

Z takim pozwem może wystąpić minimum dziesięć osób. Proces prowadzi trzech sędziów sądu okręgowego, obowiązuje przymus adwokacki, a honorarium adwokackie można ustalić jako procent od wygranej (do 20 proc.).

Po przepychankach w parlamencie ostatecznie uchwalono, że [b]nową procedurę będzie można stosować w sprawach konsumenckich oraz do tzw. czynów niedozwolonych, np. błędów lekarskich, wypadków czy zawinienia władzy, nie uwzględniono natomiast spraw pracowniczych.[/b]

– Nie rezygnujemy z tego powodu i przygotowujemy pozew przeciwko Biedronce o odszkodowanie za uporczywe łamanie praw pracowniczych, w szczególności niewypłacanie wynagrodzenia za nadgodziny, co można zakwalifikować jako delikt – zapowiada mec. Obara. – Tym bardziej że niektóre sprawy karne zakończyły się wyrokami skazującymi.

[ramka][b]Opinia[/b]

[b]Marcin Dziurda[/b] - [i]prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa[/i]

Mamy tyle spraw przeciwko Skarbowi Państwa, że nie analizujemy szczegółowo zapowiadanych pozwów zbiorowych, choć oczywiście przyglądamy się tym inicjatywom. Co do meritum, takie pozwy nie różnią się od zwykłych – powodowie muszą wykazać szkodę, winę pozwanego i jej związek przyczynowy ze szkodą. Pozew zbiorowy jest wygodny nie tylko dla powodów, ale także dla pozwanych: zamiast prowadzić 100 spraw, można się zajmować jedną.

Oczywiście sprawy wywołane pozwem zbiorowym mają nieraz aspekt medialny i polityczny, ale niektóre sprawy indywidualne też mają taki wymiar. Dla nas więc nie będzie zaskoczenia.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=m.domagalski@rp.pl]m.domagalski@rp.pl[/mail][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku