Rząd przyjął wczoraj projekt noweli kodeksu postępowania cywilnego, która znosi szczególną i rygorystyczną procedurę gospodarczą.
Przed rozprawą sędzia będzie miał obowiązek dokładnie dowiedzieć się, o co chodzi w sporze (przez rozbudowane tzw. przesłuchanie informacyjne) i pouczyć strony o ich prawach oraz skutkach czynności procesowych.
Strony i prawnicy będą obowiązani dokonywać czynności procesowych zgodnie z dobrymi obyczajami i przytaczać wszystkie okoliczności faktyczne i dowody bez zwłoki. Sędzia będzie mógł zarządzić wniesienie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie. Ograniczone zostanie składanie pism procesowych – będzie to możliwe tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi.
W postępowaniu egzekucyjnym znacznie wzrosną grzywny nakładane przez komorników np. za odmowę wyjaśnień, przeszkadzanie komornikowi czy nieudzielenie informacji przez pracodawcę przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Egzekucję świadczeń niepieniężnych ma wzmocnić możliwość zasądzenia określonej sumy na rzecz wierzyciela. Doświadczenia zachodnie pokazują, że bywa to skuteczniejszy środek niż grzywny.
Korespondencję z sądem ma ułatwić przepis mówiący, że pismo złożone na poczcie może odebrać osoba upoważniona do odbioru przesyłek na podstawie pełnomocnictwa pocztowego.