Pewien obywatel zwrócił się o podanie numerów telefonów służbowych zarówno stacjonarnego, jak i komórkowego Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, gdyż jak tłumaczył, nie może się skomunikować z tymi urzędnikami.
Biuro Ministra Sprawiedliwości poinformowało mężczyznę, iż z Ministrem można się skontaktować za pośrednictwem ministerstwa, a dane teleadresowe wszystkich departamentów i ich biur zostały wskazane w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem www.bip.ms.gov.pl.
Urzędnicy resortu sprawiedliwości wyjaśnili, iż telefon z którego korzysta minister jest przeznaczony przede wszystkim do kontaktów z Prezesem Rady Ministrów, szefami pozostałych resortów a także przedstawicielami innych instytucji państwowych. Jak podkreślono, ze względów bezpieczeństwa numer ten nie może być udostępniany osobom postronnym.
Taka odpowiedź nie zadowoliła obywatela, który złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Chciał, aby sąd zobowiązał Ministra Sprawiedliwości do podania numerów telefonów służbowych pod którymi „organ jest osiągalny i telefony odbiera". Uzasadniając swoją skargę, powołał się na przepisy Konstytucji i ustawy o dostępie do informacji publicznej. Przekonywał, że numery powinny być mu udostępnione, a Minister Sprawiedliwości je ukrywa.
W odpowiedzi na skargę podkreślono, że Minister Sprawiedliwości posiada wykwalifikowany aparat urzędniczy, który realizuje obowiązki w imieniu Ministra.